
CX-20 GEN 2 CLICKSHARE BASE + 1 BUTTON TAA COMPLIANT
CX-20 GEN 2 CLICKSHARE BASE + 1 BUTTON TAA COMPLIANT
Key Features
- Entry-level wireless conferencing model
- Run video meetings from your laptop
- Iconic ClickShare Button for employees and guests
- 100% secure, encrypted and cloud-managed
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ClickShare CX-20 enables wireless conferencing in small meeting spaces. When you walk into the meeting room, ClickShare automatically connects you to room devices like cameras, mics, speakers, sound bars and displays.
Start a meeting from your laptop within seconds, using your preferred video conferencing platform. Make hybrid meetings easy, with just one click on the ClickShare Button or the ClickShare App, both for employees and guests.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 5.3" |
| Width | 5.3" |
| Height | 1.3" |
| Features | Kensington Lock |
| HDMI Out | Yes |
| Room Size | Small |
| Brand Name | Barco |
| Form Factor | Standalone |
| Manufacturer | Barco |
| Power Source | AC Adapter |
| Product Line | ClickShare |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Name | ClickShare CX-20 Gen2 - US Version With 1 Button |
|---|---|
| Product Type | Video Conference Equipment |
| Video Output | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | CXâ€'20 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | ClickShare CX |
| Product Series | CX |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Application/Usage | Meeting Room |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Graphics Modes (Live) | 4K UHD |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | R9861612USB1 |
| Operating System Supported | Apple iOS 14 |
| Manufacturer Website Address | http://www.barco.com |
| Additional Warranty Information | All Barco Click Share items offer a FREE 5 year warranty if partners register their products using Barcos XMS software |
| Maximum Video Resolution (Live) | 3840 x 2160 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Unified Communications Platform | Microsoft Teams |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VC-CP from BARCO and similar brands
More from BARCO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


