CUSTOM PRODESK 600 G6 MT I5-10500 8GB 256GB
CUSTOM PRODESK 600 G6 MT I5-10500 8GB 256GB
Key Features
- Intel Core i5 3.10 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Intel UHD Graphics 630 shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Micro Tower form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Security Slot feature delivers enhanced system reliability and sustained high-performance output
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HP ProDesk 600 G6 Series
A family of adaptable business PCs with the perfect combination of performance, expandability, and affordability.
Feature-packed and future-ready
Business-ready performance
Power through your day with a 10th Gen Intel® 35W and 65W processors up to Core™ i7 and optional Intel® vPro™.
Extend your investment
The full value of your investment comes with expansion and storage options that extend the life of your PC.
HP-exclusive security and manageability
Protect your PC with our self-healing, hardware-enforced solutions like HP Sure Start Gen6, HP Sure Sense, HP Sure Click, and HP Manageability Integration Kit.
Tech Specs
| Depth | 13.3" |
|---|---|
| Width | 6.1" |
| Height | 11.9" |
| Features | Dust Filter |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Micro Tower |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Business Desktop |
| Product Name | ProDesk 600 G6 Microtower PC |
| Product Type | Desktop Computer |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Memory | 128 GB |
Show all 44 specsShow fewer
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Business Desktop ProDesk 600 G6 |
| Product Series | ProDesk 600 G6 |
| Processor Model | i5-10500 |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Package Contents | <li>ProDesk 600 G6 Microtower PC</li><li>Keyboard</li> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| USB Type-C Detail | Type-C® SuperSpeed USB 10Gbps signaling rate port 1 (front) |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 2J4C5UP#ABA |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 4.0 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TOWER from HP INC. - NSB DESKTOPS and similar brands
More from HP INC. - NSB DESKTOPS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

