
CUSTOM ELITEDESK 800 G6 DM I5-10500 16GB 256GB
CUSTOM ELITEDESK 800 G6 DM I5-10500 16GB 256GB
Key Features
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Security Slot feature delivers enhanced system reliability and sustained high-performance output
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Power and performance without compromise in an ultra-small package
Get to work fast with the compact, highperformance HP EliteDesk 800 Desktop Mini. It's designed for the open office with improved acoustics to help you focus, HP Extended Range Wireless LAN that quickly cuts through network clutter, and scalable features for your specic deployment.
Evolving with the modern workplace
Reclaim your desk with a PC you can install behind your HP monitor. Connect fast in busy spaces with HP Extended Range Wireless LAN. Enjoy whisper quiet operation with HP Run Quiet Design.
Lead with power and performance
High-performance users will enjoy highly responsive performance with a 10th Gen Intel® Core™ processor.
Work with peace of mind
Security features from HP work together to create an always-on, always-acting, resilient defense. From the BIOS to the browser, above and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from threats.
Tech Specs
| Depth | 6.9" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.3" |
| Features | Security Slot |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 800 G6 Desktop Mini PC |
| Product Type | Desktop Computer |
| Input Voltage | 120 V AC |
| TCO Certified | Yes |
| Maximum Memory | 64 GB |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Family | EliteDesk 800 G6 |
|---|---|
| Product Series | 800 G6 |
| USB Type-C Detail | Type-C® SuperSpeed USB 10 signaling rate Gbps port 1 (front) |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 2C2P6US#ABA |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
Related Products
More in SFF from HP INC. - NSB DESKTOPS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
