
CUSTOM ELITEDESK 800 G5 DM I7-9700 16GB 256GB
CUSTOM ELITEDESK 800 G5 DM I7-9700 16GB 256GB
Key Features
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Tool-less Access feature delivers enhanced system reliability and sustained high-performance output
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Experience performance, security, and manageability tailored for the modern workplace with the compact HP EliteDesk 800 Desktop Mini. It's built to suit your business and budget.
- Windows 10 Pro or other operating systems available
Meet the mighty Mini
Tackle demanding challenges with a 9th generation Intel® processor and high-capacity storage.
Build a universe around your Mini
Expand your experience with optional HP Mini accessories that simplify mounting and securing your device. Save space by attaching your Mini behind an HP EliteDisplay. Streamline cabling with USB-C™ and optional HP Power Supply Holder.
Enhanced data and device security
Get a highly secure PC reinforced by the full HP security suite. Store and lock your Mini and power cord in the optional HP Lock Box.
- Windows 10 Pro or other operating systems available
Tech Specs
| Depth | 6.9" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.4" |
| Features | Security Slot |
| Brand Name | HP |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 800 G5 Desktop Mini PC |
| Product Type | Desktop Computer |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Product Family | EliteDesk 800 G5 |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Series | 800 G5 |
|---|---|
| USB Type-C Detail | USB Type-C™ 3.1 Gen 2 (15W) |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 31H63US#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front) | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front) | 1 |
Related Products
More in SFF from HP INC. - NSB DESKTOPS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
