
CUSTOM ELITEDESK 800 G5 DM I5-9500 8GB 256GB
CUSTOM ELITEDESK 800 G5 DM I5-9500 8GB 256GB
Key Features
- Intel Core i5 3 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB DDR4 SDRAM memory supports seamless multitasking and efficient handling of complex applications without performance lag
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Intel UHD Graphics 630 shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Desktop Mini form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Tool-less Access feature enhances operational throughput and workflow efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Experience performance, security, and manageability tailored for the modern workplace with the compact HP EliteDesk 800 Desktop Mini. It's built to suit your business and budget.
- Windows 10 Pro or other operating systems available
Meet the mighty Mini
Tackle demanding challenges with a 9th generation Intel® processor and high-capacity storage.
Build a universe around your Mini
Expand your experience with optional HP Mini accessories that simplify mounting and securing your device. Save space by attaching your Mini behind an HP EliteDisplay. Streamline cabling with USB-C™ and optional HP Power Supply Holder.
Enhanced data and device security
Get a highly secure PC reinforced by the full HP security suite. Store and lock your Mini and power cord in the optional HP Lock Box.
- Windows 10 Pro or other operating systems available
Tech Specs
| Depth | 6.9" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.4" |
| Features | Tool-less Access |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Desktop Mini |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 800 G5 Desktop Mini PC |
| Product Type | Desktop Computer |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Memory | 64 GB |
Show all 46 specsShow fewer
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | EliteDesk 800 G5 |
| Product Series | 800 G5 |
| Processor Model | i5-9500 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| vPro Technology | Yes |
| Package Contents | <li>EliteDesk 800 G5 Desktop Mini PC</li><li>Power Adapter</li><li>Keyboard</li> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| USB Type-C Detail | USB Type-C™ 3.1 Gen 2 (15W) |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 8WH56UC#ABA |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front) | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Ports (Front) | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from HP INC. - NSB DESKTOPS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
