
CUSTOM ELITEDESK 8 SFF G1I U5235 16GB/512 PC
CUSTOM ELITEDESK 8 SFF G1I U5235 16GB/512 PC
Key Features
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
- 24 MB L3 cache boosts Desktop Computers processing power through faster and more efficient data access while remaining cost-effective
- Ethernet connectivity enables fast and stable network access, allowing seamless printer sharing and efficient resource management
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
AI-enhanced power and scalability for small workspaces
Tackle multi-tasking needs with the AI-enhanced performance of the HP EliteDesk 8 SFF G1i AI PC. Powered by an Intel® Core™ Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU and optional NVIDIA® A1000 graphics , this scalable AI PC enhances modern workspaces.
AI-enhanced hardware for peak performance
Powered by the latest Intel® Core™ Ultra processor with an up to 13 TOPS NPU and optional NVIDIA® A1000 graphics , the HP EliteDesk 8 SFF G1i AI PC enhances productivity and streamlines workflows with AI capabilities.
Versatile design for small workspaces
Seamlessly integrate into offices with limited space without compromising power. Its small design offers scalability and connectivity for multitasking, making the HP EliteDesk 8 SFF G1i AI PC ideal for modern work environments.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, alwayson,resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.
Tech Specs
| Chipset | Intel Q870 |
|---|---|
| Features | Security Slot |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | HP |
| Drive Type | SSD |
| Form Factor | Small Form Factor |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 8 SFF G1i Desktop AI PC |
Show all 44 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Chipset Model | Q870 |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><p><b>Flexi port 1 (choice of one)</b></p><ul><li>(1) Dual USB 3.2 Gen 1.0 Type-A port; 5 Gbps signaling rate</li><li>(1) Dual USB 3.2 Gen 2.0 Type-C port; 10 Gbps signaling rate (with 15W power out)</li><li>(1) USB 3.2 Gen 2.0 Type-C port; 10 Gbps signaling rate</li><li>(1) Thunderbolt 4.0 port</li><li>(1) DisplayPort 2.1 or HDMI 2.1 or VGA</li><li>(1) Serial port</li><li>(1) Fiber NIC</li><li>(1) RJ-45 Ethernet port</li></ul><p><b>Flexi port 2 (choice of one)</b></p><ul><li>(1) Dual USB 3.2 Gen 1.0 Type-A port; 5 Gbps signaling rate</li><li>(1) Serial port</li></ul> |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | EliteDesk 8 G1i |
| Product Series | 8 G1i |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 235 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| LAN Manufacturer | Intel |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Weight (Approximate) | 8.25 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | CA3W0UC#ABA |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 3 |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from HP INC. - NSB DESKTOPS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
