
CUSTOM ELITE MINI 600 G9 I512500T 16GB/256GB
CUSTOM ELITE MINI 600 G9 I512500T 16GB/256GB
Key Features
- Intel Core i5 2 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Mini PC form factor features a compact, lightweight build that simplifies setup and enables easy transport for reliable performance anywhere
- HDMI enables high-quality audio and video output through a single cable for simplified media connectivity
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- Tool-less Access feature enhances system reliability and improves overall usability for a smoother computing experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ready for hybrid workstyles
Upgrade your everyday PC to the HP Elite Mini 600 Desktop PC. This ultra-small form factor PC will support your business's hybrid workstyle with right techNology, security, and a wide selection of configurable ports.
Power for the enterprise
- Power through your work with the latest Intel® processor and fast DDR5 memory that provides the speed and responsiveness needed by multi-taskers. Enjoy the experience on up to four monitors.
Take your work with you
- Your work must continue whether you're in the office or at home. The ultrasmall HP Elite Mini 600 fits easily into most small bags so it's easily moved between your office and home. Mount it behind a compatible HP monitor.
Protected by HP Wolf Security
- HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 6.9" |
| Width | 7" |
| Height | 1.3" |
| Chipset | Intel Q670 |
| Features | Dust Filter |
| Frequency | 60 Hz |
| LAN Model | I219-LM |
| Brand Name | HP |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Mini PC |
| Manufacturer | HP Inc. |
Show all 50 specsShow fewer
| Product Line | Elite Mini |
|---|---|
| Product Name | Elite Mini 600 G9 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Chipset Model | Q670 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| TCO Certified | Yes |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Elite Mini 600 G9 |
| Product Series | 600 G9 |
| Processor Model | i5-12500T |
| Processor Speed | 2 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| LAN Manufacturer | Intel |
| Package Contents | <ul> <li>Elite Mini 600 G9 PC</li> <li>Power Adapter</li> </ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 8H4V0UP#ABA |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 5 |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from HP INC. - NSB DESKTOPS and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
