CUBI NUC 13MQG-203BUS VPRO/BAREBONE/CORE I5-1345U/3Y
CUBI NUC 13MQG-203BUS VPRO/BAREBONE/CORE I5-1345U/3Y
Key Features
- Ultracompact with VESA mountable design
- Built for business, the Intel® vPro® platform offers enterprise-class hardware-based security, remote manageability, stability, and performance.
- Two Thunderbolt 4, and one of them supports PD-in (up to 100W)
- Dual 2.5G LAN & dTPM support
- Quadruple display support & easy to upgrade design
- MSI AI Engine: optimize user experience without manual configuration.
- MSI Power Link technology allows Cubi NUC to be powered by an MSI-selected monitor.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The MSI Cubi NUC mini PC is compact and lightweight in size but is packed with the full power of the traditional desktop tower PC. Ideal for purpose-built computing for industrial, digital signage, office admin desk, or as local POS server, the MSI Cubi NUC PC is a robust client device solutions for your business or institution.
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 5.2" |
| Height | 5.3" |
| Chipset | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | MSI |
| DisplayPort | No |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Mini PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | MSI |
Show all 63 specsShow fewer
| Product Line | Cubi NUC |
|---|---|
| Product Name | Cubi NUC 13MQG-203BUS Barebone System |
| Product Type | Barebone System |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Core Black |
| Product Model | Cubi NUC 13MQG-203BUS |
| TAA Compliant | No |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | Cubi NUC 13MQ |
| Product Series | 13MQ |
| Controller Type | NVMe |
| Memory Standard | DDR5-5200/PC5-41600 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | i5-1345U |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul><li> Cubi NUC 13MQG-203BUS Barebone System</li><li> AC Adapter</li></ul> |
| 64-bit Processing | Yes |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| USB Type-C (Front) | No |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Number of 2.5" Bays | 1 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Weight (Approximate) | 1.38 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Manufacturer Part Number | Cubi13MQG203B |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Number of M.2 Interfaces | 4 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Operating System Supported | Windows 11 Home |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Supported Storage Drive Types | SSD |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Additional Warranty Information | <p>3 Year Advance Replacement</p> |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Supported Storage Drive Interfaces | Serial ATA |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from MSI - SYSTEMS and similar brands

CUBI N ADL-048US CELERON/4GB/128GBSSD/BLK/W11P/3YAR

CUBI N ADL-005US PENTIUM 4GB 128GBSSD BLK W11PE

CUBI 5 12M-015BUS BAREBONE I5 BLK
More from MSI - SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
