CT70: 5GWIFI7/6E NANO ESIM 6 SCREEN FULL TOUCHSCREEN
CT70: 5GWIFI7/6E NANO ESIM 6 SCREEN FULL TOUCHSCREEN
Key Features
- Touchscreen adds an additional hour of efficiency per worker to the workday
- Built-in Wi-Fi enables seamless transfer of captured images and scanned data between devices
- 6" Full HD display screen allows you to execute two applications at the same time
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Improve work efficiency with laser scanning engine
- Android is a perfect operating system for businesses and includes a variety of features for users that can make the processes in your organization more effective
- 8 GB RAM / 128 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- UFS memory card support gives you extended, portable storage of your precious data
- Wired/Wireless connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
- With integrated Bluetooth module, gadgets such as portable tag printers can be utilized rapidly and effortlessly without cable connections
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built on the Mobility Edge™ platform, the Honeywell CT70 mobile computer is an ultra-rugged and versatile device that delivers reliable 5G connectivity, empowering frontline workers in logistics and retail with reliable performance, extensive battery life, and integrated technology solutions to enhance productivity and operational efficiency.
New Challenges Call for a More Cutting-Edge and Future-Proof Solution
Digital transformation in the logistics and retail markets has accelerated in recent years, introducing new challenges such as skilled worker shortages, fragmented technologies, and cybersecurity threats caused by an increasing number of connected devices. Businesses are seeking a highly integrated, versatile, and sophisticated solution that can address these challenges today and in the future, and the CT70 is the answer.
The CT70 is a cutting-edge, future-proof mobile computer designed to revolutionize operations in the retail and logistics sectors. It integrates advanced technologies to streamline processes, enhance delivery speeds, and elevate customer experiences. Combined with powerful end-to-end software solutions - including Honeywell Operational Intelligence, Honeywell Smart Talk communications, Honeywell Smart Pay, and more -the CT70 empowers users in transportation & logistics, last-mile delivery, and field work.
Built on Mobility Edge™, a Durable, Stable, Secure Platform
Built on the Mobility Edge™ platform -a durable, stable, secure foundation for effective, long-lasting solutions, the CT70 delivers the lifecycle, security and durability required by serious businesses. The CT70 harnesses the latest processor and memory technology for high performance, with planned support through Android 19. Combined with the powerful, cloudbased, Honeywell Operational Intelligence asset optimization solution, IT leaders gain insights to boost productivity and reduce operating costs.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Rugged | Yes |
| Features | Water Resistant |
| Bluetooth | Yes |
| Scan Mode | Sense |
| Brand Name | Honeywell |
| Brightness | 600 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
Show all 63 specsShow fewer
| Screen Size | 6" |
|---|---|
| Sensor Type | Gyroscope |
| Touchscreen | Yes |
| Flash Memory | 128 GB |
| Front Camera | Yes |
| Light Source | Laser |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Name | CT70 Handheld Terminal |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | CT70 |
| Scanner Range | Standard Range |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 4775 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Operating System | Android |
| Application/Usage | Logistics |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Image Sensor Type | Imager |
| Removable Battery | Yes |
| Scan Engine Model | S0703 |
| Screen Resolution | 2280 x 1080 |
| Wireless Charging | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 6.0 |
| Drop Specification | <ul><li>Multiple 2.4 m (8 ft) drops to concrete at -20°C to 50°C (-4°F to 122°F) per MIL-STD 810H booted</li><li>Multiple 1.8m (6ft) drops to concrete at -20°C to 50°C (-4°F to 122°F) per MILSTD-810H without boot</li></ul> |
| Illumination Color | Red |
| Multi-touch Screen | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Scanning Capability | 1D |
| Memory Card Supported | UFS |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Manufacturer Part Number | CT70-X1N-057CW104G |
| Cellular Network Supported | GSM |
| Upgradable Operating System | Android 19 |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Additional Warranty Information | <p>One-year factory warranty</p> |
| Cellular Data Connectivity Technology | LTE |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS/NAVIC/QZSS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MT-PT from HONEYWELL MOBILITY and similar brands

CT32 WIFI6E NO SIM 6IN SCREEN FULL TOUCHSCREEN 8GB/128GB STANDARD

CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB NO ENGINE
CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB STD RANGE
More from HONEYWELL MOBILITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



