CT32 WIFI6E NO SIM 6IN SCREEN FULL TOUCHSCREEN 8GB/128GB STANDARD
CT32 WIFI6E NO SIM 6IN SCREEN FULL TOUCHSCREEN 8GB/128GB STANDARD
Key Features
- Mobility Edge is a durable, stable, and secure platform for mobility solutions, offering long lifecycles, enhanced security, optimized performance, and faster deployments.
- The sleek design of the CT32 meets both the aesthetic and user experience expectations of end users. Its 6-inch Full HD (1080 x 2160) display enhances comfort, usability, and overall user satisfaction
- The CT32 is equipped with the latest 5G and Wi-Fi 6E technology for seamless connectivity. Users benefit from the highest bandwidth and lowest latency, delivering an enhanced experience for data-intensive applications.
- Capture data quickly and accurately from up to 35 feet (11m) with Honeywell's innovative FlexRange™ scan engine. The bright green laser dot is highly visible even at long distances and in strong sunlight.
- The CT32 is rugged and lightweight, built to withstand drops from 1.8 meters (6 feet) with the TPU boot, 1.5 meters (5 feet) without it, and 1,000 tumbles from 0.5 meters. It is IP65 and IP68-rated for protection against dust and water.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The CT32 is a lightweight, rugged mobile computer, featuring high-speed barcode scanning and data collection, a FlexRange scan engine, and a long lifecycle. It is ideal for frontline mobile workers in retail, logistics, and warehouse environments.
The CT32 offers 5G and Wi-Fi 6E for seamless communication and real-time data transfer, a FlexRange engine for long-distance barcode reading, and various accessories to meet diverse needs. Its robust design and long lifecycle help lower the total cost of ownership. Paired with software such as Operational Intelligence, Smart Talk, and Smart Pay, it's perfect for customers looking to enhance workflow efficiency
HONEYWELL MOBILITY EDGE, A SECURE DURABLE, STABLE PLATFORM
Built on the Mobility Edge platform, the CT32 is designed for businesses seeking comprehensive solutions. It offers enhanced security, robust performance, and easy deployment.
Security is at the core of the CT32's requirements, with security practices incorporated throughout its lifecycle. It is secure by design, secure by default, and secure by deployment. This includes regular security patch releases, adherence to best programming practices, and continuous validation to mitigate vulnerabilities.
Equipped with the latest processor, the CT32 supports Android 14 and will be upgradable to Android 16 and Android 18. This ensures the CT32 can receive security updates and support for a longer duration than typical consumer or even some ruggedized devices from other manufacturers. Businesses can continue to use their devices securely and effectively for years to come.
The cloud-based Operational Intelligence solution goes beyond traditional MDM tools by analyzing data and converting it into actionable insights. It helps simplify lifecycle management of mobile assets, increase productivity, and lower costs.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Rugged | Yes |
| Features | Fast Charging |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Honeywell |
| Brightness | 450 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD+ |
| Screen Size | 6" |
Show all 60 specsShow fewer
| Sensor Type | Gyroscope |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Flash Memory | 128 GB |
| Front Camera | Yes |
| Light Source | Laser |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Name | CT32 Handheld Terminal |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | CT32 |
| Scanner Range | Standard Range |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Battery Voltage | 3.80 V |
| Processor Model | QCM4490 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Android 14 |
| Package Contents | <ul><li>CT32 Handheld Terminal</li><li>Standard Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Retail |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Removable Battery | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 BLE |
| Drop Specification | <ul><li>Multiple drops to concrete as per MIL-STD810H at -10° to 50°C (14°F to 122°F).</li><li>1.8m (6ft) with boot -10° to 50°C (14°F to 122°F)</li><li>1.5m (5ft) -10° to 50°C (14°F to 122°F)</li></ul> |
| Illumination Color | Red |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Memory Card Supported | microSD |
| Weight (With Battery) | 9.49 oz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | CT32-X0N-57S1FBU |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Additional Warranty Information | <p>One-year factory warranty</p> |
| Cellular Data Connectivity Technology | 2G |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MT-PT from HONEYWELL MOBILITY and similar brands

CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB NO ENGINE
CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB STD RANGE
CT37 DISINFECTANT READY WLAN8G 128GDDR5 RAMUFS 3.1 6IN 2280X1080 F
More from HONEYWELL MOBILITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



