CT47 WIFI 6E 8G/128G 5.5IN FLEXRANGE ANDROID GMS BATT USB-C3.0
CT47 WIFI 6E 8G/128G 5.5IN FLEXRANGE ANDROID GMS BATT USB-C3.0
Key Features
- The Mobility Edge platform is a durable, stable and secure foundation for effective, long-lasting solutions, providing optimized performance and accelerated deployments in the field.
- The ultra-rugged design on the CT47 makes it the optimal choice for the demanding environments for workers in Transport & Logistics and Warehouses, with one of the best in class drop and tumble ratings.
- The CT47 comes with the latest 5G and Wi-Fi 6E technology to stay connected, including CBRS and private networks. 5G offers the highest bandwidth and lowest latency available, to provide a better experience on data intensive applications.
- Quick and accurate data capture from 3 inches (8 centimeters) up to 80 feet (24 meters) with Honeywell's innovative FlexRange XLR scan engine; supporting virtually every use case.
- Outfitted with Multi-factor Biometric Authentication, the CT47 keeps user and company data secure. Registration is quick, data is encrypted, and operations can keep moving securely.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
CT47 mobile computers are ultra-rugged, all-purpose hand-held devices, providing reliable performance, 5G data connectivity and communications for frontline mobile workers in warehouse, logistics and fieldwork.
The CT47 is enhanced for performance with a superior rugged design for any environment and is optimally balanced with durability and functionality in mind to keep business workflows moving and operations flowing. Combined with powerful software including Operational Intelligence, Smart Talk communications, Smart Pay, and more, the CT47 is the ideal choice for users in transport & logistics and warehouse.
Mobility Edge™, a Durable, Stable, Secure Platform
Built on the Mobility Edge platform, a durable, stable, secure foundation for effective, long-lasting solutions, the CT47 delivers the lifecycle, security and durability required by serious businesses. CT47 harnesses the latest processor and memory technology for high performance with guaranteed support through Android 16. Combined with the powerful, cloud-based, Operational Intelligence asset optimization solution, IT leaders can empower operations with critical analytics to enable higher productivity and low TCO, all with a user experience that keeps frontline workers productive and engaged.
Durable and Reliable
The CT47 is designed to endure the most challenging environments. Transport and logistic and warehouses are as busy as ever and customers need to keep their operations and workflows up and running. Workers in the field and warehouse can rely on the ultra-rugged design, the CT47 can withstand up to 8ft drops and over 3,500 real-world tumbles. The new enhanced standard and wireless battery options keep the CT47 online throughout the demanding shifts. Built upon a sleek form factor, the CT47 is optimally designed with screen visibility and ruggedness in mind.
Modern Processor and Solid Connectivity
With the latest octa-core processor loaded with Qualcomm 6th gen AI engine and graphics processing, the CT47 has enough processing power to handle all traditional applications and stands ready to handle new, demanding applications that our customers are developing to deploy for their workflows.
The CT47 also comes with the latest 5G and Wi-Fi 6E technology to stay connected in both indoor and outdoor environments. 5G offers the highest bandwidth and lowest latency available for transport and delivery workers, and within a warehouse to always stay connected. Whether you are on a private 5G or CBRS network, or a Wi-Fi 6E environment, your workers can continue their workflows with reliable uptime.
Ultimate Security
Fitted with flexible and customizable Multi-Factor Authentication technology, the CT47 keeps your data and mobile computer safe and secure. The fingerprint sensor is ideal for one-handed operation and easy to access biometric authentication. Multiple templates can be stored locally for multiple user login access. Facial recognition can be accessed from the front-facing camera to access the device quickly and securely. Registration is quick and user data is encrypted and stored locally.
FlexRange™ XLR Scan Engine
Armed with the latest FlexRange XLR scan engine, the CT47 provides high-powered scanning performance for the industrial warehouse workers and those that demand the farthest scanning technology. The ultimate in flexibility, FlexRange XLR enables virtually every scanning use case in a single, compact device without compromising range or speed, enabling businesses to focus on fewer device types to manage.
Powerful Enterprise Software
CT47 is compatible with software for retail, healthcare and last-mile delivery appli
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Rugged | Yes |
| Features | Gorilla Glass 5 |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Honeywell |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 5.5" |
| Sensor Type | Barometer |
Show all 65 specsShow fewer
| Touchscreen | Yes |
|---|---|
| Flash Memory | 128 GB |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Name | CT47 Ultra-Rugged Mobile Computer |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | CT47 |
| Scanner Range | FlexRange |
| Buttons & Keys | <p>Volume up/down key, left/right scan, power button, Push to Talk button</p> |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Battery Capacity | 4770 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Android 12 |
| Package Contents | <ul><li> CT47 Ultra-Rugged Mobile Computer</li><li> Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Healthcare |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Image Sensor Type | Imager |
| Removable Battery | Yes |
| Scan Engine Model | S0703 |
| Scanning Distance | 78.74 ft |
| Screen Resolution | 2160 x 1080 |
| Wireless Charging | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Drop Specification | <p>3.0m (10ft) to concrete at room temperature per MIL-STD 810H booted. 2.4m (8 ft) to concrete at -20°C to 50°C (14°F to 122°F) per MIL-STD 810H booted; 2.4m (8ft) to concrete at room temperature per MIL-STD 810H, 1.8m (6ft) to concrete at -20°C to 50°C (14°F to 122°F) per MIL-STD 810H</p> |
| Multi-touch Screen | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Display Screen Type | LED |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Scanning Capability | 2D |
| Memory Card Supported | SDXC |
| Weight (With Battery) | 11.08 oz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w/mc/ax |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Manufacturer Part Number | CT47-X0N-58D100G |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hour |
| Cellular Network Supported | GSM |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Additional Warranty Information | <p>One-year factory warrant </p> |
| Cellular Data Connectivity Technology | 4G |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MT-PT from HONEYWELL MOBILITY and similar brands

CT32 WIFI6E NO SIM 6IN SCREEN FULL TOUCHSCREEN 8GB/128GB STANDARD

CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB NO ENGINE
CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB STD RANGE
More from HONEYWELL MOBILITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



