CT47 WIFI 6E 6G/128G 5.5IN FLEX RANGE XLR ANDROID GMS BATT USB-C3.0
CT47 WIFI 6E 6G/128G 5.5IN FLEX RANGE XLR ANDROID GMS BATT USB-C3.0
Key Features
- Touchscreen adds an additional hour of efficiency per worker to the workday
- Provides simple, affordable and highly secure connectivity to your remote workers with wireless technology
- 5.5" Full HD display screen allows you to execute two applications at the same time
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Android OS for speedier, smoother and responsive performance; offers amazing features to both users and developers
- 6 GB RAM / 128 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- microSD card slot gives an extra storage option
- Experience the versatility of Bluetooth connectivity with your Honeywell Handheld Terminal
- Phone-size form factor is comfortable to utilize in intensive or non-intensive scan environments
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
CT47 mobile computers are ultra-rugged, all-purpose hand-held devices, providing reliable performance, 5G data connectivity and communications for frontline mobile workers in warehouse, logistics and fieldwork.
The CT47 is enhanced for performance with a superior rugged design for any environment and is optimally balanced with durability and functionality in mind to keep business workflows moving and operations flowing. Combined with powerful software including Operational Intelligence, Smart Talk communications, Smart Pay, and more, the CT47 is the ideal choice for users in transport & logistics and warehouse.
Mobility Edge™, a Durable, Stable, Secure Platform
Built on the Mobility Edge platform, a durable, stable, secure foundation for effective, long-lasting solutions, the CT47 delivers the lifecycle, security and durability required by serious businesses. CT47 harnesses the latest processor and memory technology for high performance with guaranteed support through Android 16. Combined with the powerful, cloud-based, Operational Intelligence asset optimization solution, IT leaders can empower operations with critical analytics to enable higher productivity and low TCO, all with a user experience that keeps frontline workers productive and engaged.
Durable and Reliable
The CT47 is designed to endure the most challenging environments. Transport and logistic and warehouses are as busy as ever and customers need to keep their operations and workflows up and running. Workers in the field and warehouse can rely on the ultra-rugged design, the CT47 can withstand up to 8ft drops and over 3,500 real-world tumbles. The new enhanced standard and wireless battery options keep the CT47 online throughout the demanding shifts. Built upon a sleek form factor, the CT47 is optimally designed with screen visibility and ruggedness in mind.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Features | Push-to-talk |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Honeywell |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 5.5" |
| Sensor Type | Hall Effect Sensor |
| Touchscreen | Yes |
Show all 47 specsShow fewer
| Flash Memory | 128 GB |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Name | CT47 Handheld Terminal |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | CT47 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Standard Memory | 6 GB |
| Battery Capacity | 4775 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Operating System | Android |
| Package Contents | <ul><li> CT47 Handheld Terminal</li><li> Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Logistics |
| Image Sensor Type | Imager |
| Screen Resolution | 2160 x 1080 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Drop Specification | <p>3.0m (10ft) to concrete at room temperature per MIL-STD 810H booted. 2.4m (8 ft) to concrete at -20°C to 50°C (14°F to 122°F) per MIL-STD 810H booted; 2.4m (8ft) to concrete at room temperature per MIL-STD 810H, 1.8m (6ft) to concrete at -20°C to 50°C (14°F to 122°F) per MIL-STD 810H</p><p><br /></p> |
| Multi-touch Screen | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 11.08 oz |
| Memory Card Supported | microSD |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w/mc/ax |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Manufacturer Part Number | CT47-X0N-3ED100G |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | 5G |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MT-PT from HONEYWELL MOBILITY and similar brands

CT32 WIFI6E NO SIM 6IN SCREEN FULL TOUCHSCREEN 8GB/128GB STANDARD

CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB NO ENGINE
CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB STD RANGE
More from HONEYWELL MOBILITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



