CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB NO ENGINE
CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB NO ENGINE
Key Features
- Touchscreen adds an additional hour of efficiency per worker to the workday
- Provides simple, affordable and highly secure connectivity to your remote workers with wireless technology
- 6" Full HD display screen allows you to execute two applications at the same time
- 8 GB RAM / 128 GB flash memory helps run applications rapidly and stores the mightiest databases
- microSD memory card support gives you extended, portable storage of your precious data
- Wired/Wireless connectivity technology offers maximum visual convenience
- Phone-size form factor - Ideal for offsite pros as it effortlessly fits in hip holsters and vehicle-mounted cradles
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Honeywell CT37 is a lightweight, durable, rugged, and all-purpose hand-held device, providing reliable performance, 5G data connectivity and communications for frontline mobile workers.
Reliable performance, data connectivity, and communications for frontline mobile workers, the CT37 is an all-purpose hand-held device tool to keep business workflows moving and operations flowing. Combined with powerful software including Operational Intelligence, Smart Talk communications, Smart Pay, and more, the CT37 is the ideal platform on which users in retail, healthcare and delivery can build effective solutions.
HONEYWELL MOBILITY EDGE, A DURABLE, STABLE, SECURE PLATFORM
Built on the Mobility Edge platform, the CT37 is designed for businesses that invest in powerful solutions. The platform supports a long productive life, enhanced security, powerful performance, and easy deployments. The CT37 harnesses the latest processor and memory technology for high performance with planned support through Android 18. Combined with the powerful, cloud-based, Operational Intelligence asset optimization solution add-on, IT leaders can empower operations with critical analytics to help enable higher productivity and lower TCO, all with a user experience that keeps frontline workers productive and engaged.
Users will appreciate the design of the CT37, which packs a 6.0-inch (15cm), full-high-definition (FHD) screen into a slim, lightweight, yet durable package.
Gentle curves meet the aesthetic demands of customer-facing, top tier retail and hospitality environments while making the device easy to hold and hard to drop.
Tech Specs
| GPS | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Rugged | Yes |
| Features | Push-to-talk |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Honeywell |
| Brightness | 600 Nit |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Phone-size |
| Rear Camera | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 6" |
Show all 50 specsShow fewer
| Sensor Type | Accelerometer |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Flash Memory | 128 GB |
| Front Camera | Yes |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Name | CT37 Handheld Computer |
| Product Type | Handheld Terminal |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | CT37 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Standard Memory | 8 GB |
| Application/Usage | Retail |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Removable Battery | Yes |
| Screen Resolution | 2280 x 1080 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 BLE |
| Multi-touch Screen | Yes |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Display Screen Type | LED |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Memory Card Supported | UFS |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax/d/h/i/r/k/v/w/mc (Wi-Fi 6) |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Manufacturer Part Number | CT37-X1N-50S10DG |
| Cellular Network Supported | GSM |
| Upgradable Operating System | Android 18 |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology | 5G |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS/QZSS |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MT-PT from HONEYWELL MOBILITY and similar brands

CT32 WIFI6E NO SIM 6IN SCREEN FULL TOUCHSCREEN 8GB/128GB STANDARD
CT37 5GWIFI6E NANO ESIM 6IN SCREEN FULL TS 8GB/128GB STD RANGE
CT37 DISINFECTANT READY WLAN8G 128GDDR5 RAMUFS 3.1 6IN 2280X1080 F
More from HONEYWELL MOBILITY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



