CRUCIAL 2TB BX500 SATA III 2.5 INTERNAL SSD
CRUCIAL 2TB BX500 SATA III 2.5 INTERNAL SSD
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- With the high write speed of 500 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 540 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Improve Performance
Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness for all your computing needs.
Tools for Easy Installation
Our simple instructions, cloning software, and how-to videos make installation straightforward! Millions of people have upgraded with a Crucial SSD.
Award-Winning Support
Get questions answered by our expert support team. Read SSD articles or chat live with one of our specialists.
3-year Limited Warranty
We back thousands of validation hours, dozens of qualification tests, and a heritage of award-winning SSDs with a 3-year limited warranty.
User benefits
- Boot up faster. Load files quicker. Improve overall system responsiveness.
- 300% faster than a typical hard drive
- Improves battery life because it's 45x more energy efficient than a typical hard drive
- Micron® 3D NAND - advancing the world's memory and storage technology for 40 years
Essential performance
The easiest way to get all the speed of a new computer without the price.
Ever wonder why your phone responds faster than your computer? It's because your phone runs on flash memory. Add flash to your laptop or desktop computer with the Crucial BX500 SSD, the easiest way to get all the speed of a new computer without the price. Accelerate everything.
Micron quality - a higher level of reliability
With thousands of hours of Micron pre-release validation, dozens of SSD qualification tests, and a heritage of award- winning SSDs, the Crucial BX500 has been thoroughly tried, tested, and proven.
Tech Specs
| Depth | 4" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Crucial |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Product Name | Crucial BX500 2TB 3D NAND SATA 2.5-inch SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Family | BX500 |
| Product Series | BX500 |
Show all 24 specsShow fewer
| Drive Interface | SATA |
|---|---|
| Endurance (TBW) | 720 TB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Device Supported | Notebook |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Country of Origin | Mexico |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | CT2000BX500SSD1 |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 500 MB/s |
| Operating Power Consumption | 100 mW |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
Related Products
More in SATSSD from MICRON - SOURCING and similar brands

CRUCIAL 1TB BX500 SATA III 2.5 INTERNAL SSD
CRUCIAL X9 PRO 1TB PORTABLE SOLID STATE DRIVE EXTERNAL

MICRON 2TB SATA SSD
More from MICRON - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



