KIT 8GB DDR4 2666 MT/S PC4-21300CL19 SR X8 UNBUFF DIMM 288
KIT 8GB DDR4 2666 MT/S PC4-21300CL19 SR X8 UNBUFF DIMM 288
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2666 MHz speed with CL19 latency for playing the latest games and using heavy software
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- DDR4-2666/PC4-21300 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL19 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Crucial DDR4 Desktop Memory
Product highlights
- Speeds start at 2133 MT/s and faster data rates are expected to be available as DDR4 technology matures
- Increase bandwidth by up to 32%
- Reduce power consumption by up to 40%
- Faster burst access speeds for improved sequential data throughput
- Optimized for next generation processors and platforms
- Available in four channel kits up to 64GB
- Limited lifetime warranty
More speed. More bandwidth. More efficient.
The future of memory is here.
In the ever-changing world of technology, any component more than half a decade old is usually in need of an update. At seven years old and counting, that's exactly the state DDR3 memory is in: computers can only do so much with it.
Since the introduction of DDR3 memory technology in 2007, processors have doubled in capability, SSDs have revolutionized throughput, and graphics cards have drastically increased frame rates, leaving memory as a limiting factor. With Crucial DDR4 Desktop Memory, crush the DDR3 memory bottleneck and unlock a new standard of performance.
2x the Speed
Load applications faster and run demanding programs without lag. Crucial DDR4 memory debuts at 2133 MT/s - more than 30% faster than DDR3 memory technology.1 Even better, as DDR4 technology matures, speeds are projected to hit 3200 MT/s - twice what was possible on standard DDR3 memory.
2x the Bandwidth
Effortlessly multitask between apps, and empower your system to fire on all cylinders. Crucial DDR4 increases memory bandwidth by over 30%, allowing your system to handle more data at once. As DDR4 technology matures, bandwidths are expected to achieve up to 25.6 GB/s - twice that of standard DDR3. To maximize bandwidth, Crucial DDR4 memory is optimized for next-gen platforms that support four channel memory.
40% More Energy Efficient
Get better performance - using less power. Operating at just 1.2V compared to 1.5V for standard DDR3 memory, Crucial DDR4 consumes 20% less voltage than standard DDR3 technology. Crucial DDR4 modules also contain other efficiency features, for an overall power reduction of up to 40%.
Tech Specs
| Brand Name | Micron |
|---|---|
| CAS Latency | CL19 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 8 GB |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Product Name | 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
Show all 17 specsShow fewer
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
|---|---|
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Manufacturer Part Number | CT8G4DFS8266 |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
Related Products
More in STDMEM from MICRON - SOURCING and similar brands

CRUCIAL 4GB DDR4 SDRAM MEMORY MODULE 4GB DDR4-2400/PC4-19200

CRUCIAL 8GB LAPTOP DDR4 3200 MHZ SODIMM MEMORY

CRUCIAL 16GB DESKTOP DDR4 3200 MHZ UDIMM MEMORY
More from MICRON - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

