CRUCIAL 16GB DESKTOP DDR4 3200 MHZ UDIMM MEMORY
CRUCIAL 16GB DESKTOP DDR4 3200 MHZ UDIMM MEMORY
Key Features
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed with unbuffered signal and CL22 latency for smooth computer performance
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for dependable storage efficiency and maximum convenience
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL22 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The fast, easy way to improve your desktop's performance
There's an easy cure for a slow computer: more memory. Designed to help your system run faster and smoother, Crucial® Desktop Memory is one of the easiest and most affordable ways to improve your system's performance. Load programs faster. Increase responsiveness. Run data-intensive applications with ease, and increase your desktop's multitasking capabilities.
- Make everything on your computer faster
- Multitask with ease
- Easy to install
- Maximize the value of your system
Make everything on your computer faster
Memory is a component in your computer that allows for short-term data access. Since your system's moment-to-moment operations rely on short-term data access - loading applications, browsing the Web or editing a spreadsheet - the speed and amount of memory in your system plays a critical role. Load apps in seconds by increasing the speed of your memory and installing more of it.
Multitask with ease
If you're like us, you use your computer to do a lot of things at once. You might be editing a document, while also looking at pictures and browsing the Internet. This naturally leads to a performance problem: every app you're running requires memory and competes for a limited pool of resources. Overcome this by installing high-density modules in each memory slot for seamless multitasking.
Install with ease - no computer skills required
With just a screwdriver, your owner's manual, and a few minutes of time, you can install memory - no computer skills necessary. Just watch one of our three-minute install videos, and we'll walk you step-by-step through the process. Don't pay a computer shop to do something you can do in minutes!
Maximize the value of your system
At a fraction of the cost of a new system, a memory upgrade is one of the most affordable ways to increase performance. Get more out of your desktop by giving it the resources it needs to perform.
Micron® quality - a higher level of reliability.
As a brand of Micron, one of the largest memory manufacturers in the world, Crucial Desktop Memory is the standard for reliable performance. From the original SDRAM technology all the way to DDR4, we've engineered the memory technologies that have powered the world's computers for 40 years and counting. When you choose Crucial memory, you're choosing memory that's backed by a limited lifetime warranty and designed for the world's leading systems. Don't settle for anything less.
Tech Specs
| Brand Name | Micron |
|---|---|
| CAS Latency | CL22 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 16 GB |
| Manufacturer | Micron Technology, Inc |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
Show all 20 specsShow fewer
| Device Supported | Desktop PC |
|---|---|
| Country of Origin | Mexico |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Manufacturer Part Number | CT16G4DFRA32A |
| Manufacturer Website Address | http://www.micron.com |
Related Products
More in STDMEM from MICRON - SOURCING and similar brands

CRUCIAL 4GB DDR4 SDRAM MEMORY MODULE 4GB DDR4-2400/PC4-19200

CRUCIAL 8GB LAPTOP DDR4 3200 MHZ SODIMM MEMORY

KIT 8GB DDR4 2666 MT/S PC4-21300CL19 SR X8 UNBUFF DIMM 288
More from MICRON - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

