
CANOSCAN LIDE 400 COLOR IMAGE SCANNER
CANOSCAN LIDE 400 COLOR IMAGE SCANNER
Key Features
- Enables to quick scanning of documents exhibiting different sizes to cater individual needs, this flatbed scanner is amazing
- The color scanner enables scanning the document or photo in its original color
- 48-bit of color depth ensures accurate color reproduction with fine detail
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HIGH-QUALITY, FAST SCANNING MADE EASY
The CanoScan LiDE 400 is a full color image scanner made for scanning photos and documents in high-resolution. With the CanoScan LiDE 400 high quality scanning has never been easier. With 8 second high speed scanning, 5 built-in 'EZ' buttons and 4800 x 4800 dpi resolution , every scan is fast, easy, and looks great.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.9" |
| Width | 14.5" |
| Height | 1.7" |
| Brand Name | Canon |
| Media Size | A4 - 8.27" x 11.69" |
| Media Type | Letter |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 48-bit |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | CanoScan |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Name | CanoScan LiDE 400 Flatbed Scanner |
|---|---|
| Product Type | Flatbed Scanner |
| Product Model | LiDE 400 |
| Product Family | CanoScan |
| Scanning Modes | Simplex |
| Duplex Scanning | No |
| Grayscale Depth | 16-bit |
| Package Contents | <ul> <li>CanoScan LiDE 400 Flatbed Scanner</li> <li>Setup CD</li> <li>USB 2.0 Type-C™ Cable (USB A to Type-C)</li> <li>Vertical Stand (Clip-on)</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 3.60 lb |
| Manufacturer Part Number | 2996C002 |
| Optical Resolution (dpi) | 4800 |
| Operating System Supported | Windows |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
Related Products
More in P-SCAN from CANON - SOHO AND INK and similar brands
More from CANON - SOHO AND INK
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.





