
C2G AV CONTROLLER 2.0
C2G AV CONTROLLER 2.0
Key Features
- All buttons can be programmed to send the bi-direction infrared, RS232 and RS485 commands simultaneously to control third party
- Daisy chain up to 99 controllers
- Programmable by USB using the AV Controller software
- Backlit buttons with nine levels of brightness come with interchangeable labels
- Multiport Controller Interface Adapter (MCIA) controls up to five devices such as amplifiers, projectors, projector screens, monitors, etc Crystal and backlit buttons with easy user-friendly customizable changeable labels
- Certifications: NDAA 889, Prop 65, REACH, RoHS, TSCA
- 5 year Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The AV Controller is a full-featured in-wall solution that is perfect for easy control of all classroom or conference room audio/video equipment; including up to two serial devices, such as a projector or display, a 12V DC triggered device, such as a projector screen or blinds and IR devices such as a DVD/Blu-ray player, document camera and other equipment. Specifically constructed for use in classrooms and conference rooms, this controller is innovatively simple to install, program and operate.
Consolidate control in one convenient location. No more searching for remotes, replacing expensive batteries or fumbling with small remote keys that are in a different position on each different remote. The AV Controller provides the features needed without the cost and complexity associated with ""higher end"" solutions.
Eight backlit buttons with multiple button options
On-board timing program making it easy to perform time programming
Dual DB9 RS-232 as well as RS-485 ports provides control of up to five devices
All buttons can be programmed to send the bi-direction infrared, RS232 and RS485 commands simultaneously to control third party devices
Daisy chain up to 99 controllers
While the controller is intended for easy operation, it was designed and engineered for the installer. Multiple options for programming ensure installations are quick and scalable to accommodate even the largest deployments.
Multiple programming modes through the software interface (GUI), RS232, RS485 or infrared (IR) port
Multi-Port Controller Interface Adapter for secure connection of cables and fewer potential failure points
Easily switch between modem and null modem RS232 transmit mode so no extra cable is required
Single Gang Wall Box style wall plate for easy mounting in standard single gang electrical mounting boxes
Tech Specs
| Depth | 1.1" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 4.5" |
| Brand Name | C2G |
| Dimmer Type | Button |
| Form Factor | Wall Plate |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | AV Controller |
| Product Type | A/V Control Panel |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Product Color | White |
Show all 22 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> Wall Plate Controller</li><li> Multiport Controller Interface Adapter</li><li> Power Adapter</li></ul> |
|---|---|
| Product Material | Nylon |
| Application/Usage | Classroom |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 5.29 oz |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | C2G50348 |
| Maximum Number of Buttons | 8 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Number Of Devices Controlled | 5 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V-SW from LEGRAND AV - C2G and similar brands


3PORT HDMI MINI VIDEO SWITCH AUDIO 4K X 2K UHD 24/30 HZ

UNIVERSAL MONITOR RISER STAND COMPUTER LAPTOP PRINTERS 1.25-5.5I

2PORT VIDEO SPLITTER W/ SUPPORT UP TO 1280 X 1024
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



