BOOST CHARGE WL CHARGING STAND 10W
BOOST CHARGE WL CHARGING STAND 10W
Key Features
- Fast wireless charging for Qi-enabled devices up to 10W
- Charge in any orientation
- Case compatible with most lightweight cases
- LED light indicates when your phone is properly aligned for optimal charging
- AC adapter included for charging right out of the box
- Not compatible with iPhone 12 mini
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
FAST WIRELESS CHARGING DESIGNED FOR EVERY DAY
Safe, fast wireless charging up to 10W for Qi-enabled devices. Designed for any orientation, it's perfect for charging while scrolling the internet or streaming videos.
SAVE TIME WITH 10W OF WIRELESS POWER
Offering up to 10 watts for Apple and Samsung means you spend less time charging with the BOOST↑CHARGE Wireless Charging Stand.
CHARGE IN PORTRAIT AND LANDSCAPE MODE
This original and thoughtful design makes it easy to align your device for a fast wireless charge in landscape or portrait mode. From browsing the web to watching a movie, it's easy to keep using your phone while charging.
UNIVERSAL QI™ COMPATIBILITY
The BOOST↑CHARGE Wireless Charging Stand has been engineered to be compatible with any Qi-enabled device. Tuned to deliver fast charging speed to Apple and Samsung devices, it charges all other Qi-enabled devices at 5W.
CASE COMPATIBLE UP TO 3MM
Charge without removing your case. Just place your phone onto the stand and keep chatting, browsing, or scrolling. Our BOOST↑CHARGE Wireless Charging Stands are engineered to work with lightweight plastic cases up to 3mm.
LED LIGHT INDICATES SAFE AND SUCCESSFUL CHARGING
Foreign objects between your phone and charger can disrupt your charge and even lead to wireless chargers emitting unnecessary power that can melt or damage your belongings. Charge with confidence as a white LED light indicates your phone is properly aligned and charging, while an amber light alerts you to the presence of a foreign object. These lights are specially designed to not disrupt the surrounding environment.
INCLUDED QUICK CHARGE 3.0 WALL CHARGER
The Quick Charge 3.0-compatible wall charger and cable ensure optimal charge to your wireless charger. You can also use the included wall charger and cable to charge Quick Charge-compatible devices from 0% to 80% in just 35 minutes.
2-YEAR WARRANTY
The BOOST↑CHARGE Wireless Charging Stand comes standard with a 2-year warranty for added peace of mind.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.9" |
| Width | 3.9" |
| Height | 4.3" |
| Brand Name | Belkin |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge Wireless Charging Stand 10W |
| Product Type | Induction Charger |
| Compatibility | <p><b><b>Samsung Smartphones:</b></b></p> <ul> <li>Galaxy Note 10</li> <li>Galaxy Note 10+</li> </ul> <p><b><b>Apple Smartphones:</b></b></p> <ul> <li>iPhone 11</li> <li>iPhone 11 Pro</li> <li>iPhone 11 Pro Max</li> <li>iPhone X</li> <li>iPhone XR</li> <li>iPhone XS</li> <li>iPhone XS Max</li> <li>iPhone 8</li> <li>iPhone 8 Plus</li> <li>iPhone SE 2nd Gen</li> </ul> |
| Input Voltage | 5 V DC |
Show all 19 specsShow fewer
| Product Color | White |
|---|---|
| Product Family | BoostCharge |
| Package Contents | <li>BoostCharge Wireless Charging Stand 10W</li> <li>1.2m/4ft. USB-A to micro-USB Cable</li> <li>AC Adapter</li> <li>Quick Install Guide</li> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Weight (Approximate) | 3.88 oz |
| Manufacturer Part Number | WIB001TTWH |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in PWROPT from BELKIN MOBILE and similar brands
20W CAR CHARGER STANDALONE BLK 03-RETAIL BOX

30W USB-C CAR CHARGER CAR CHARGER WITH PPS TECHNOLOGY BLA

20W USB-C PPS WALL CHARGER
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



