
BLACK SN7100 NVME 4000GB M2
BLACK SN7100 NVME 4000GB M2
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With 4 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- PCI Express NVMe 4.0 interfaceguarantees quick and reliable data transfer
- M.2 2280 form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
- Solid State Drive offers increased storage base capacity for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Built for better gaming, no matter how you game.
Get ready to game even faster with the WD_BLACK SN7100 NVMe SSD, featuring up to 7,250MB/s read and 6,900MB/s write speeds(1-2TB models), providing up to a 35% performance boost over the previous generation SSD. Engineered with laptops and gaming handhelds in mind, obliterate load times and conquer your heftiest gaming sessions with improved power efficiency at maximum speed. Store more games and still have room for future updates and DLC, with capacities up to 2TB. Upgrade now and ensure you're ready for the rigors of AI applications and next generation gaming.
High-octane gaming SSD that doesn't back down
Experience an exhilarating boost you can see and feel with level-conquering speeds up to 7,250MB/s read and 6,900MB/s write (1-2TB models). The WD_BLACK SN7100 NVMe SSD boasts up to 35% faster performance than previous generation, helping you harness AI applications and take on the next wave of cutting-edge games.
Built with leading-edge tech
Equipped with a PCIeGen4 interface powered by Western Digital's next generation TLC 3D NAND, the WD_BLACK SN7100 NVMe SSD is designed to provide the speed and power efficiency serious on-the-go gamers need.
More space for favorites and new titles
Available in multiple capacities up to 2TB, the WD_BLACK SN7100 NVMe SSD gives you tons of storage for your latest games with space left over for future updates and downloadable content.
Clear that checkpoint before your battery clocks out
Built with laptops and handheld gaming devices in mind, this DRAM-less drive provides up to 100% more power efficiency at maximum speed over the previous generation.
Do more with WD_BLACK Dashboard
The downloadable WD_BLACK Dashboard (Windows® only) monitors your drive's health, performance, firmware updates, and enables Game Mode to optimize your gaming experience.
Endurance for intense workloads
Amplify your content with up to 1,200TBW endurance (2TB model) for gameplay streaming, speedrun captures, or even using the latest game engines for your own creations.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0" |
| Length | 3.2" |
| Brand Name | SanDisk |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | WD_BLACK |
| Product Name | WD_BLACK SN7100 NVMe SSD - 4TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Model | WDS400T4X0E-00CJA0 |
| Product Family | WD_BLACK SN7100 |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Series | SN7100 |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Random 4KB Read | 900000IOPS |
| Random 4KB Write | 1350000IOPS |
| Storage Capacity | 4 TB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 0.20 oz |
| Maximum Sequential Read | 6.84 GB/s |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 |
| Manufacturer Part Number | WDS400T4X0E-00CJA0 |
| Maximum Sequential Write | 6.54 GB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 10+ |
Related Products
More in PCISSD from SANDISK - CSSD and similar brands


WD BLACK SN7100 M.2 2280 1000GB NON-SED CHANNEL SSD WW
MOQ 10-1TB WD BLACK SN770M M.2 2230 NVME SSD

WD BLACK SN7100 M.2 2280 2000GB NON-SED CHANNEL SSD W
More from SANDISK - CSSD
Other products available from this brand

MOQ 10-500GB WD BLUE SATA M.2

MOQ 10-1TB WD BLUE SATA 2.5
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.