
BALANCE FULL-SIZE KEYBOARD WIRE BALANCE FULL-SIZE KEYBOARD WIRELESS
BALANCE FULL-SIZE KEYBOARD WIRE BALANCE FULL-SIZE KEYBOARD WIRELESS
Key Features
- MAXIMUM PAIN RELIEF WHILE YOU'RE WORKING - Balance Full-Size Keyboard is not only ergonomically enhanced - it's the perfect partner to RollerMouse Pro3 and Contour Touch. Pair with either for a fully-functional setup that relieves shoulder strain. Its matching width and low profile keep you in a natural, relaxed and central position . The result is a smoother workflow, less shoulder pain, and increased daily comfort.
- EXTRA COMFORTABLE TYPING EXPERIENCE - Balance keyboard features a finely-tuned scissor key system that delivers a smooth, responsive typing feel with every keystroke. And the ergonomically designed keycaps are "dished" to the curve of your fingertips, for greater precision and comfort. The result is softer, faster, more relaxed typing that is the definition of comfort.
- "BEST-IN-CLASS PERFORMANCE AND PRODUCTIVITY - Engineered for clarity, speed, and precision, Balance Full-Size Keyboard boasts a universal and familiar full-size layout with full-size arrow and navigation keys for efficient control.
- Following the ISO 9241 standard for "physical input devices", every detail supports comfort and efficiency. And with 18 programmable shortcuts - plus instant access to your favorite AI tools - your workflow stays streamlined, focused, and future-ready."
- CONVENIENT WIRELESS CONNECTION - Want to avoid cable clutter on the desk? Balance Full-Size can be connected wirelessly by directly plugging the USB-C receiver into the computer. Or connect via Bluetooth to save a USB port, or to connect it to a second or third device.
- QUICK SWITCHING BETWEEN CONNECTED DEVICES - The QuickSwitch button allows you to initiate the pairing of their keyboard to up to 3 computers, tablets or phones. Then switch between them at the push of a button. If you're working on multiple devices, you avoid the frustration of having to repeatedly go through the pairing process.
- CUSTOMIZABLE KEYBOARD SHORTCUTS - With the Contour Personalization App, all your 18 keyboard shortcut keys can be reprogrammed. Reassign shortcuts specifically for actions in the applications you use the most, for maximum efficiency.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Balance Keyboard is built to let your body relax and your work flow. Its thin, low-profile frame sets your hands at a natural angle.
MAXIMUM PAIN RELIEF WHILE YOU'RE WORKING Balance Full-Size Keyboard is not only ergonomically enhanced - it's the perfect partner to RollerMouse Pro3 and Contour Touch.
EXTRA COMFORTABLE TYPING EXPERIENCE Balance keyboard features a finely-tuned scissor key system that delivers a smooth, responsive typing feel with every keystroke
BEST-IN-CLASS PERFORMANCE AND PRODUCTIVITY Engineered for clarity, speed, and precision, Balance Full-Size Keyboard boasts a universal and familiar full-size layout with full-size arrow and navigation keys for efficient control.
Tech Specs
| Hot Keys | Easy-Switch |
|---|---|
| Brand Name | Contour |
| Form Factor | Full-size |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Contour Design, Inc |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Balance |
| Product Name | Balance Full-Size Keyboard Wireless US Layout |
| Product Type | Keyboard |
| Number of Keys | 109 |
| Device Supported | Tablet |
| Package Contents | <ul><li>Balance Full-Size Keyboard Wireless US Layout</li><li>2.4 Ghz Usb-c Receiver</li><li>USB-C Charging Cable</li></ul><p><br /></p> |
Show all 38 specsShow fewer
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Country of Origin | China |
| Charging Interface | USB Type C |
| Platform Supported | PC |
| Security Algorithms | 128-bit AES |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Maximum Battery Life | 3 Month |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 4.62" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.49" |
| Keyboard/Keypad Length | 17.12" |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Manufacturer Part Number | CDKBBALUS11500 |
| Certifications & Standards | <p>ISO 9241</p> |
| Wireless Receiver Interface | USB Type C |
| Manufacturer Website Address | http://www.contourdesign.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Number of Programmable Buttons | 18 |
| Operating System Compatibility | Windows |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYB from CONTOUR DESIGN INC. and similar brands


BAL KEYB BLACK WL BAL KEYB BLACK WRLS

DESKTOP USB KEYBOARD

WIRED KEYBOARD .
More from CONTOUR DESIGN INC.
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

