
BADGY200 COLOR ID CARD PRINTER 1 CLR RIB 100 CARDS SW CABLES
BADGY200 COLOR ID CARD PRINTER 1 CLR RIB 100 CARDS SW CABLES
Key Features
- Delivers fast and reliable operations in a very affordable way
- 300 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Single Sided printing capability for reliable printing results with added productivity
- This card printer lets you get cards of professional quality
- Supports card media type for better reliance and maximum usability
- Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Comes with 16 MB standard memory to make you productive with the dye sublimation/thermal transfer printer smooth performance
- 3.38" x 2.13" - CR-80 Card media size for dependable, efficient results with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Badgy200 is a desktop solution to print custom plastic badges on demand. Print tamperproof badges edge-to-edge for students, employees, members, gift cards and more. Set comes complete with printer, color ribbon with 100-print capacity, 100 thick PVC cards, ID design software, and USB 2.0 and power cables. Print plastic badges at a speed of 38 seconds for color cards and 11 seconds per black/white cards. Printer is compatible with PC and Mac as well as USB 1.1 and 3.0.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10.9" |
| Width | 7.9" |
| Height | 5.8" |
| Recycled | No |
| Brand Name | Badgy |
| Media Size | 3.38" x 2.13" - CR-80 Card |
| Media Type | Card |
| Media Width | 3.38" |
| Manufacturer | Evolis, Inc |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Name | Badgy200 Card Printer |
Show all 41 specsShow fewer
| Product Type | Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Product Model | Badgy200 |
| Media Handling | Feeder - 40 Card Capacity |
| Cables Included | USB |
| Media Thickness | 29.92 mil |
| Recommended Use | Card Print |
| Standard Memory | 16 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <li>BADGY200 printer</li> <li>Color ribbon (YMCKO) 100 prints</li> <li>100 blank PVC cards 0.76 mm (30 mil)</li> <li>A cleaning card</li> <li>Installation USB key including print driver card templates</li> <li>Evolis Badge Studio + software (Advanced version)</li> <li>Power supply unit and cable</li> <li>USB cable</li> |
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Application/Usage | Desktop |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | France |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | SPARC |
| Printing Capability | Single Sided |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B22U0000RS |
| Certifications & Standards | <ul> <li>CE</li> <li>FCC</li> <li>VCCI</li> <li>CCC</li> <li>ICES</li> <li>BIS</li> </ul> |
| Operating System Supported | <ul> <li>Windows® XP, Vista 32/64, W7 32/64, W8 32/64, Windows 10</li> <li>Mac OS X 10.6, 10.7, 10.8, 10.9, 10.10, 10.11, 10.12</li> </ul> |
| Barcode Symbology Supported | Interleaved 2 of 5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.evolis.com |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Additional Warranty Information | <p>2-year warranty (printer and print head)</p> |
| Maximum Color Photo Print Speed | 38 Second |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BP-CP from EVOLIS and similar brands
More from EVOLIS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




