
BADGY100 COLOR ID CARD PRINTER 1 CLR RIB 50 CARDS SW CABLES
BADGY100 COLOR ID CARD PRINTER 1 CLR RIB 50 CARDS SW CABLES
Key Features
- Designed for versatility in the most demanding situations
- 300 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Single Sided printing capability for your convenience and maximum usability
- A smartly perfect card printing solution for small-scale businesses, schools and organizations that need a simple, reliable and affordable printing solution
- Supports pvc card media type for better reliance and maximum usability
- Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 16 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
- 2.13" x 3.37" - CR-80 Card media size for dependable, efficient results with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Badgy100 is a desktop solution to print custom plastic badges on demand and lets you easily import your databases. Print tamperproof badges for students, employees, members, gift cards and more. Set comes complete with printer, color ribbon with 50-print capacity, 50 thick PVC cards, ID design software, and USB 2.0 and power cables. Print plastic badges with small border (1.35mm) at a speed of 45 seconds for color cards and 16 seconds per black/white cards. Printer is compatible with PC and Mac as well as USB 1.1 and 3.0.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10.9" |
| Width | 7.9" |
| Height | 5.8" |
| Recycled | No |
| Brand Name | Badgy |
| Media Size | 2.13" x 3.37" - CR-80 Card |
| Media Type | Plastic Card |
| Media Width | 2.13" |
| Manufacturer | Evolis, Inc |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Name | 100 Badge Printer Set |
Show all 39 specsShow fewer
| Product Type | Dye Sublimation/Thermal Transfer Printer |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Product Model | Badgy100 |
| Media Handling | 1 x Output Hopper - 40 Card Capacity |
| Cables Included | USB |
| Media Thickness | 29.92 mil |
| Recommended Use | Card Print |
| Standard Memory | 16 MB |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <li>BADGY100 printer</li> <li>Color ribbon (YMCKO) 50 prints</li> <li>50 blank PVC cards 0.76 mm (30 mil)</li> <li>A cleaning card</li> <li>Installation USB key including print driver</li> <li>Evolis Badge Studio software card templates</li> <li>Power supply unit and cable</li> <li>USB cable</li> |
| Print Technology | Dye Sublimation/Thermal Transfer |
| Application/Usage | Desktop |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | France |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | PC |
| Printing Capability | Single Sided |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Power Adapter Included | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B12U0000RS |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li><li>VCCI</li><li>BIS</li><li>CCC</li><li>KC</li></ul> |
| Operating System Supported | <ul> <li>Windows® XP, Vista 32/64, W7 32/64, W8 32/64, Windows 10</li> <li>Mac OS X 10.6, 10.7, 10.8, 10.9, 10.10, 10.11, 10.12</li> </ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.evolis.com |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Color Photo Print Speed | 45 Second |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BP-CP from EVOLIS and similar brands
More from EVOLIS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




