AXTION VOLT DOCK CHARGE CASE IPAD AIR 4G / PRO 11 IN 3G
AXTION VOLT DOCK CHARGE CASE IPAD AIR 4G / PRO 11 IN 3G
Key Features
- Perfect to be used with tablet
- The carrying case has smart support to keep your device from incurring any damage particularly through travels
- Hand Strap carrying option for carrying case for trouble-free, painless usage with maximum dependability
- Case is designed for a gadget with a 11" screen
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
aXtion Volt Dock and Charge Case for iPad Pro 11" 2nd | 3rd Gen and Air 5th | 4th Gen is compatible with any aXtion Volt dock and charge charging station. It features robust tablet protection and protects against accidental drops and splashes of liquid. The case is certified as MIL-STD-810H protection and IP55 water and dust-resistant. It is equipped with a POGO Pin USBC charging module which allows the device to seamlessly pair with any aXtion Volt charging station.
The charging station positions the tablet at a slight tilt ensuring an optimal viewing angle and features a weighted base to ensure it stays in place and doesn't tilt when the tablet is connected. The aXtion Volt Case is ideal in manufacturing production and quality control lines, transportation and logistics receiving and distribution or construction quality control and planning environments. To expand the mobility of the user the case can be paired with a Universal Shoulder Strap.
- Compatible with iPad Pro 11-inch 3rd | 2nd Gen | Air 5th | 4th Gen
- Military grade shockproof certified MIL-STD-810H
- Water and dust-resistant rating IP55 protects against accidental slashes of liquid and exposure to small particles
- Features include: built-in screen and camera lens protectors, port and button covers
- For mobile users the case has a rotating silicone hand strap and multi-angle kickstand
- Features POGO Pin for quick and seamless placement of case onto any aXtion Volt Dock and Charge Station
- Compatible with Apple Pencil 2nd Gen pairing and charging
- Hands-free mobility with optional Universal Shoulder Strap (not included)
Tech Specs
| Depth | 0.8" |
|---|---|
| Width | 8" |
| Height | 11" |
| Rugged | Yes |
| Brand Name | The Joy Factory |
| Durability | Splash Resistant |
| Manufacturer | The Joy Factory |
| Product Line | aXtion Volt |
| Product Name | aXtion Volt Tablet Case |
| Product Type | Carrying Case |
| Compatibility | Apple - iPad Pro (2nd Generation) (A2228, A2068, A2230, A2231), iPad Pro (3rd Generation) (A2377, A2459, A2301, A2460), iPad Air (4th Generation) (A2316, A2324, A2325, A2072), iPad Air (5th Generation), Pencil (2nd Generation) |
| Carrying Options | Hand Strap |
Show all 20 specsShow fewer
| Material Details | <p>Silicone Strap</p> |
|---|---|
| Application/Usage | Tablet |
| Brand Compatibility | Apple |
| Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Manufacturer Part Number | DCA505 |
| Tablet Model Compatibility | iPad Air (4th Generation) |
| Manufacturer Website Address | http://www.thejoyfactory.com |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
Related Products
More in TABPEN from THE JOY FACTORY and similar brands

AXTION UNIVERSAL SHOULDER STRAP ADJUSTABLE
MAGCONNECT UNIV TABLET MODULE W/SELF ADHESIVE 3M VHB

IPHONE 15 CASE WITH GLASS SCREEN PROTECTOR
More from THE JOY FACTORY
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

