ASUS PN50 MINIPC BAREBONE 64GB DDR4 RAM DUAL STORAGE WIFI
ASUS PN50 MINIPC BAREBONE 64GB DDR4 RAM DUAL STORAGE WIFI
Key Features
- Ryzen 7 2 GHz processor handles computational tasks efficiently for smooth and reliable performance
- Barebone System is compact, stylish, space-efficient, and portable, ideal for daily office and home use
- Windows 10 Pro OS support offers a dependable, user-friendly interface for easy app usage and maximum productivity
- Mini PC form factor simplifies usage and boosts efficiency, making setup and operation more convenient
- With no, instantly access your favorite music, movies, data, or other content stored on discs
- Featuring 5 USB ports to connect USB-compatible devices for enhanced flexibility and convenience
- Gigabit Ethernet is highly efficient for large file transfers, making it ideal for backups and heavy data workflows
- Bluetooth offers seamless automation and easy upgrade options, making your system adaptable to evolving connectivity needs
- Octa-core (8 Core) processor core helps barebone system process data dependably and on time for consistent performance
- DDR4 SDRAM slot supports high-speed operation with low power use, delivering optimal performance and thermal efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Easy modification, maximum possibilities
ASUS Mini PC PN50 is an ultracompact computer that delivers powerful performance for a wide variety of home and business applications. Featuring the latest AMD Ryzen™ 4000 mobile processor with Radeon™ Vega 7 graphics, and support for high-speed 3200 MHz DDR4 memory, Mini PC PN50 is ready to take on demanding workloads, yet its diminutive size takes up minimal space on a desk and makes it suited for applications where traditional PCs won't fit - from digital signage to home-theater setups.
PN50 supports up to 8K resolution at 60 Hz or up to four displays simultaneously, with up to 4K resolution at 60 Hz, providing ultrarealistic visuals. It is also suitable for flexible business scenarios, with configurable port options. WiFi 6 (802.11ax) networking ensures stable, high-speed data transfers, even in crowded networking environments, and dual USB-C ports support data transfer and DisplayPort functionality over a single cable. Mini PC PN50 is also ready for Microsoft Cortana, with integrated dual-array front microphones for convenient voice control, and features an infrared (IR) sensor, letting users control applications via remote control.
Performance
ASUS Mini PC PN50 is powered by the latest AMD Ryzen™ 4000 mobile processor, which delivers a system performance uplift of up to 14% and provides up to 35% better performance in daily multitask computing, comparing with mainstream mobile processors - providing powerful computing capacity and enabling easy multitasking and smooth operation.
4K resolution and quad-display support
ASUS Mini PC PN50 supports up to four displays with 4K resolution through HDMI, DisplayPort over USB-C and user-configurable ports, without any limitation on the combination.
Hyper - realistic 8K support
PN50 also supports stunning 8K UHD through DisplayPort 1.4 or Type-C DisplayPort, for detail that's 4X times greater than 4K or a remarkable 16X higher than traditional Full HD output. Specifically, PN50 will pump 8K visuals at up to 30Hz via a single DisplayPort and at up to 60Hz through DisplayPort Dual-Mode (DP++) - bringing every image to life in breathtaking style.
Graphics Performance
PN50 is powered by the integrated Radeon Vega 7 graphics, delivering performance improvements of over 150% when compared with traditional Mini PC graphics - so it's ready to thrill with high-resolution, ultrarealistic visual content.
Ready for Any Scenario
ASUS Mini PC PN50 supports up to four video outputs, so it offers flexibility to handle all manner of multi-display setups. Moreover, you have the freedom to choose your own combination of ports, making PN50 is suitable for almost any conceivable display scenario.
Tech Specs
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 4.5" |
| Height | 1.9" |
| Chipset | AMD |
| Features | Security Slot |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Mini PC |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
Show all 52 specsShow fewer
| Product Name | PN50-BB7000XTD12 Barebone System |
|---|---|
| Product Type | Barebone System |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | PN50-BB7000XTD12 |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Product Family | PN50 |
| Product Series | PN50 |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Processor Model | 4700U |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul> <li>PN50-BB7000XTD12 Barebone System</li> <li>Power Adapter</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.1 Gen2 Type-C (Support Display Port 1.4, BC 1.2) , 1 x USB 3.1 Gen2 Type-C (Support Display Port 1.4) |
| Optical Drive Type | No |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | PN50-BB7000XTD12 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Operating System Supported | Windows 10 Pro |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 3 |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front) | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from ASUS - SFF and similar brands
HPE BACKPLANE KIT/CAGE (NO CABLES)FOR PROLIANT DL380 GEN10

MINI PC CELERON N4020 5GB 128GB WNDOWS 11 HOME WITH VESA MOUNT

LEN M910Q-TINY I5-7500T REFURB 8GB 256SSD W10P6 GR A
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.