ASUS AI SUPERCOMPUTER GX10-GG00 128GB UNIFIED LPDDR5X 4TB PCIE
ASUS AI SUPERCOMPUTER GX10-GG00 128GB UNIFIED LPDDR5X 4TB PCIE
Key Features
- Cortex-X925 delivers 15% IPC uplift with Armv9.2 architecture enabling faster AI inference gaming and multitasking in mobile and edge devices
- With 128 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 4 TB SSD for high-speed data access and expansive storage ideal for handling large files and intensive workloads
- Desktop AI Computer delivers consistent computing performance with reliable and sustained operational stability
- DGX OS includes pre-installed CUDA cuDNN and TensorRT for optimized AI training and inference on NVIDIA DGX systems
- NVIDIA Blackwell GPU GB10 discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-air firmware updates
- Lets you conveniently connect to the 10 gigabit ethernet for stable wired networking with consistent data speeds
- Security Slot feature enhances system reliability and improves overall usability for a smoother computing experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ultra-Small AI Supercomputer | ASUS Ascent GX10 | Based on NVIDIA DGX™ Spark
The ASUS Ascent GX10, accelerated by the NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip and the NVIDIA AI software stack, provides a full-stack solution for AI development and deployment. Its compact design facilitates seamless integration and deployment, enabling powerful AI performance for innovators who demand excellence. With advanced AI tools and NVIDIA® ConnectX®-7, this small-scale server enhances your AI capabilities while empowering your unique solutions.
Design | Revolutionary AI Performance on Your Desktop
The groundbreaking ASUS Ascent GX10 AI Supercomputer, powered by the state-of-the-art NVIDIA® GB10 Grace Blackwell Superchip found in the NVIDIA DGX Spark, brings petaflop-scale AI computing capabilities directly to the desks of developers, AI researchers, and data scientists. This innovative device is designed to empower local AI development with its exceptional performance and advanced features.
Tech Specs
| Depth | 5.9" |
|---|---|
| Width | 5.9" |
| Height | 2" |
| Chipset | NVIDIA GB10 Grace Blackwell |
| Features | Security Slot |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Drive Type | SSD |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
Show all 50 specsShow fewer
| Product Name | Ascent GX10-GG0016BN Desktop AI Computer |
|---|---|
| Product Type | Desktop AI Computer |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | GB10 Grace Blackwell |
| Product Color | Stellar Gray |
| Product Model | Ascent GX10-GG0016BN |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Cortex X925 |
| NPU Performance | 1000 TOPS |
| Power Plug Type | Type C |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 128 GB |
| NPU Manufacturer | NVIDIA |
| Operating System | DGX OS |
| Package Contents | <ul><li>Ascent GX10-GG0016BN Desktop AI Computer</li><li>Power Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| 2nd Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A725 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Weight (Approximate) | 3.26 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | GX10-GG0016BN |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | Blackwell GPU GB10 |
| Operating System Platform | Linux |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Total Solid State Drive Capacity | 4 TB |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 4 |
Related Products
More in BB-PC from ASUS - SFF and similar brands
SZ270R9 SFF MAX 64GB DDR4 LGA1151 OVRCLK NO CPU RAM HDD 2XLAN
SHUTTLE NANO NE10N BAREBONE PC INTEL N100 CPU NO RAM/HDD/SSD/OS

MSI CUBI 5 12M-086BUS BARBONE I3/BLK/3Y ADVANCED REPLACEMENT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.