ASUS AI SUPERCOMPUTER GX10-GG00 128GB UNIFIED LPDDR5X 1TB PCIE
ASUS AI SUPERCOMPUTER GX10-GG00 128GB UNIFIED LPDDR5X 1TB PCIE
Key Features
- Built on 3nm process with upgraded 3MB L2 cache for higher single-core performance and improved thermal efficiency
- 128 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop AI Computer delivers consistent computing performance with reliable and sustained operational stability
- DGX OS includes pre-installed CUDA cuDNN and TensorRT for optimized AI training and inference on NVIDIA DGX systems
- NVIDIA Blackwell GPU GB10 discrete graphic card supports gaming and graphic designing with dedicated processing power for high-frame-rate visuals and precise rendering
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-air firmware updates
- Lets you conveniently connect to the 10 gigabit ethernet for stable wired networking with consistent data speeds
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ultra-Small AI Supercomputer | ASUS Ascent GX10 | Based on NVIDIA DGX™ Spark
The ASUS Ascent GX10, accelerated by the NVIDIA GB10 Grace Blackwell Superchip and the NVIDIA AI software stack, provides a full-stack solution for AI development and deployment. Its compact design facilitates seamless integration and deployment, enabling powerful AI performance for innovators who demand excellence. With advanced AI tools and NVIDIA® ConnectX®-7, this small-scale server enhances your AI capabilities while empowering your unique solutions.
Design | Revolutionary AI Performance on Your Desktop
The groundbreaking ASUS Ascent GX10 AI Supercomputer, powered by the state-of-the-art NVIDIA® GB10 Grace Blackwell Superchip found in the NVIDIA DGX Spark, brings petaflop-scale AI computing capabilities directly to the desks of developers, AI researchers, and data scientists. This innovative device is designed to empower local AI development with its exceptional performance and advanced features.
Tech Specs
| Depth | 5.9" |
|---|---|
| Width | 5.9" |
| Height | 2" |
| Chipset | NVIDIA GB10 Grace Blackwell |
| Features | Security Slot |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Asus |
| Drive Type | SSD |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
Show all 53 specsShow fewer
| Product Name | Ascent GX10-GG0010BN Desktop AI Computer |
|---|---|
| Product Type | Desktop AI Computer |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | GB10 Grace Blackwell |
| Product Color | Stellar Gray |
| Product Model | Ascent GX10-GG0010BN |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Type | Cortex X925 |
| NPU Performance | 1000 TOPS |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Speed | 2.42 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 128 GB |
| NPU Manufacturer | NVIDIA |
| Operating System | DGX OS |
| Package Contents | <ul><li>Ascent GX10-GG0010BN Desktop AI Computer</li><li>Inserts</li><li>Power Cord</li><li>Power Adapter</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| 2nd Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| 2nd Processor Type | Cortex A725 |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Weight (Approximate) | 3.26 lb |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Processor Manufacturer | ARM |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | GX10-GG0010BN |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | Blackwell GPU GB10 |
| Operating System Platform | Linux |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 4 |
Related Products
More in BB-PC from ASUS - SFF and similar brands
SHUTTLE NANO NE10N BAREBONE PC INTEL N100 CPU NO RAM/HDD/SSD/OS

MSI CUBI 5 12M-086BUS BARBONE I3/BLK/3Y ADVANCED REPLACEMENT
SHUTTLE SLIM NC10U BAREBONE CELERON 4205U NO RAM/HDD/SSD/OS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.