
ARCTIS NOVA PRO X STEELSERIES ARCTIS NOVA PRO X
ARCTIS NOVA PRO X STEELSERIES ARCTIS NOVA PRO X
Key Features
- Effectively eliminates unwanted background noise for hassle-free gaming sessions
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Bi-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 10 Hz40 kHz for immersive sound quality
- Retractable Microphone feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
- Gaming Headset ensures clear audio and smooth voice transfer for portable electronics, delivering consistent performance wherever you go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ascend above reality | Almighty Audio
Hear game audio like you never have before. Transport yourself to another world of immersive gaming. Almighty Audio is here.
Nova Pro Acoustic System
Ultimate clarity and sound quality come together in the Nova Pro Acoustic System, raising the bar for what audio in gaming means. Our audio engineers pushed the envelope for legendary performance with Premium High Fidelity Drivers, achieving sound purity unlike any other gaming headset.
Lose yourself in the soundscape with 360° Spatial Audio and take what's already awesome to the next level with SteelSeries Sonar Audio Software Suite.
Also fully compatible with Tempest 3D audio for PS5 / Microsoft Spatial Sound
Take total control of every sonic element with magical precision, highlighting every critical step, reload, or vocal, utilizing the Pro-grade Parametric EQ, a first in gaming.
GameDAC Gen 2
Supercharge your game audio with the new ESS Sabre Quad-DAC, achieving 78% purer signal with ultra-low levels of noise and distortion.
The audio resolution is elevated to a sublime 96KHz/24-Bit with Hi-Res Audio Certification, standing above our competition with 50x more detailed sound
Multi-System Connect
The hub is your home base for multiple devices. Plug in two systems at once and seamlessly swap between them with the press of a button, bringing PC, Mac, PlayStation, or Switch into play whenever needed.
EQ Settings
Easily configure the sound profile on the fly with a 10-band equalizer, from bass to treble, without leaving your game.
Chat Mix
The GameDAC Gen 2 allows you to strike the perfect balance between game sound and teammate chat, finding the optimal settings for victory.
vs GameDac Gen 1, at 105 dB SNR
vs competitor at 48KHz/16-Bit
Multi-System
The perfect fit for your multi-system lifestyle, jump between console or PC with the flick of a switch.
AI Noise Cancelling Microphone
Stand out with crystal clear comms as AI-powered noise cancelling software purifies your sound.
The broadcast-quality bidirectional microphone reduces noise by 25dB on any platform and blends seamlessly into the earcup when fully retracted.
The mic works in tandem with Sonar Software's AI algorithms* to silence background noise, cutting out keyboard tapping and button-mashing.
for Windows 10/11
ComfortMAX System
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Rotating Ear Cup |
| Impedance | 38 Ohm |
| Brand Name | SteelSeries |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Arctis Nova Pro |
| Product Name | Arctis Nova Pro |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Type | Gaming Headset |
|---|---|
| Compatibility | <ul> <li>PS4</li> <li>PS5</li> <li>Nintendo Switch<br /><br /></li> </ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Family | Arctis Nova Pro |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul> <li>Arctis Nova Pro Headset</li> <li>GameDAC Gen 2</li> <li>3.5mm to 3.5mm Audio Cable - 5 pole to 4 pole (4 ft / 1.2m)</li> <li>2 x USB-C to USB-A Cable (5 ft / 1.5m)</li> <li>2 x Removable Magnetic Ear Plates</li> <li>Microphone Pop Filter</li> <li>Product Information Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Gaming Console |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Pressure Level | 93 dB |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Bi-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 61528 |
| Maximum Frequency Response | 40 kHz |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
Related Products
More in H-COMB from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


