
ARCTIS NOVA 1 BLACK WIRED FOR PC
ARCTIS NOVA 1 BLACK WIRED FOR PC
Key Features
- Ensures reliable audio and voice transfer for gaming to keep you productive and connected
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz22 kHz for a full-spectrum listening experience
- Memory Foam ear cushion material enhances the overall look of gaming headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Lightweight gaming headset is easy to carry anywhere, making it perfect for on-the-go listening
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Arctis Nova 1
Almighty Audio has never been more accessible. Vibe with your favorite gaming world and score that W with your friends. Dive deeper with the superior audio quality from the most-awarded headset makers.
Nova Acoustic System
Challenge your perceptions of gaming headsets with the best-in-class Nova Acoustic System, with powerful, custom-designed High Fidelity Drivers. A dream duo of software and hardware team up to fill your ears with crystal clear high notes and deep bass.
Hear the opponent's position with 360° Spatial Audio and immediately identify the direction. Immersive audio surrounds you from every angle, putting you in the center of the action for an in-game advantage.
Fully compatible with Tempest 3D Audio for PS5 / Microsoft Spatial Sound
Take complete control over your sound with the Pro-grade Parametric EQ, a first in gaming. SteelSeries Sonar Audio Software Suite's X-Ray Hearing lets you hear those footsteps, bomb sets, and potion gurgles before you see them, as presets from esports pros give you an advantage in top games.
ComfortMAX System
Look good and feel good, no cap. The Arctis Nova 1 is designed to fit any head, with a durable, lightweight build and 4-points of adjustment. The stretchy band distributes weight evenly.
Ultra Lightweight
Drip check. Stand out anywhere with a premium, high-quality design that weighs just 236g, ensuring comfortable wear while gaming or vibing on the go.
AirWeave Memory Foam
Keep yourself cool and & comfy with AirWeave Memory Foam with earcups that fully rotate for easy transport and storage.
Noise-Cancelling Mic
Your voice shines while everything else becomes lowkey. The ClearCast Gen 2 noise cancelling mic reduces background noise by up to 25dB on any platform. Completely retract the mic into the earcup when you're done hyping the squad.
Multi-System Support
Your Arctis Nova 1 travels with you to any gaming world, as the 3.5mm jack hooks up to any platform. Whether it's your PC, PlayStation, Xbox, Switch, or Mac, immersive sound quality is there for you. It's also the perfect headset for your mobile device to vibe on the go.
Onboard Controls
The controls you need are right at your fingertips, as you can easily adjust the volume of the headset and mute yourself when necessary with the touch of a button.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Equalizer |
| Impedance | 36 Ohm |
| Brand Name | SteelSeries |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Arctis Nova 1 |
| Product Name | Arctis Nova 1 |
| Product Type | Gaming Headset |
Show all 31 specsShow fewer
| Compatibility | <ul> <li>PS4</li> <li>PS5</li> <li>Switch</li> <li>Mobile</li> <li>Xbox</li> </ul> |
|---|---|
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | Arctis Nova 1 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Application/Usage | Portable Electronics |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Sound Pressure Level | 93 dB |
| Weight (Approximate) | 8.32 oz |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 61606 |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
Related Products
More in H-COMB from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


