
ARCTIS NOVA PRO WIRELESS X STEELSERIES -CONSTRAINED
ARCTIS NOVA PRO WIRELESS X STEELSERIES -CONSTRAINED
Key Features
- Effectively eliminates unwanted background noise for hassle-free gaming sessions
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Bi-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Immerse yourself in rich stereo sound with this gaming headset
- Bluetooth/RF wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Experience the versatility of Bluetooth/RF connectivity for seamless pairing with mobile devices
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ascend above reality | Almighty Audio
Hear game audio like you never have before. Transport yourself to another world of immersive gaming. Almighty Audio is here.
Nova Pro Acoustic System
Ultimate clarity and sound quality come together in the Nova Pro Acoustic System, raising the bar for what audio in gaming means. Our audio engineers pushed the envelope for legendary performance with Premium High Fidelity Drivers, achieving sound purity unlike any other gaming headset.
Lose yourself in the soundscape with 360° Spatial Audio and take what's already awesome to the next level with SteelSeries Sonar Audio Software Suite.
Also fully compatible with Tempest 3D audio for PS5 / Microsoft Spatial Sound
Take total control of every sonic element with magical precision, highlighting every critical step, reload, or vocal, utilizing the Pro-grade Parametric EQ, a first in gaming.
Active Noise Cancellation for Gaming
Fully immerse yourself with Active Noise Cancellation, removing outside noise with an advanced 4-mic hybrid system.
Transparency Mode is just a button press away with adjustable hear-through levels to suit your situation.
Multi-System Connect
The Arctis Nova Pro Wireless streamlines your entertainment, allowing quick swapping between two USB-wired systems.
Infinity Power System
Gaming, unchained. Stay in the action with 2 hot-swap batteries, charging the second while you use the first. Almighty Audio never stops.
EQ Settings
Easily configure the sound profile on the fly with a 10-band equalizer, from bass to treble, without leaving your game.
Chat Mix
The Wireless Base Station allows you to strike the perfect balance between game sound and teammate chat, finding the optimal settings for victory.
Multi-System
The perfect fit for your multi-system lifestyle, jump between console or PC with the flick of a switch.
AI Noise Cancelling Microphone
Stand out with crystal clear comms as AI-powered noise cancelling software purifies your sound.
The broadcast-quality bidirectional microphone reduces noise by 25dB on any platform and blends seamlessly into the earcup when fully retracted.
The mic works in tandem with Sonar Software's AI algorithms to silence background noise, cutting out keyboard tapping and button-mashing.
for Windows 10/11
ComfortMAX System
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Fast Charging |
| Impedance | 38 Ohm |
| Brand Name | SteelSeries |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Arctis Nova Pro |
| Product Name | Arctis Nova Pro Wireless |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Type | Gaming Headset |
|---|---|
| Compatibility | <ul> <li>PS4</li> <li>PS5</li> <li>Nintendo Switch</li> <li>Mobile</li> </ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | Arctis Nova Pro |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul> <li>Arctis Nova Pro Wireless</li> <li>Wireless Base Station</li> <li>2 x Lithium Ion Batteries</li> <li>2 x USB-C to USB-A Cable (5 ft / 1.5m)</li> <li>3.5mm to 3.5mm Audio Cable - 5 pole to 4 pole (4 ft / 1.2m)</li> <li>2 x Removable Magnetic Ear Plates</li> <li>Microphone Pop Filter</li> <li>Product Information Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Voice Call |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Sound Pressure Level | 93 dB |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Bi-directional |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Number of Battery Cells | 2 |
| Manufacturer Part Number | 61521 |
| Maximum Frequency Response | 40 kHz |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Wireless Operating Distance | 40 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
Related Products
More in HEADST from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

