
ARCTIS NOVA 5X WIRELESS WHITE GAMING HEADSET -CONSTRAINED
ARCTIS NOVA 5X WIRELESS WHITE GAMING HEADSET -CONSTRAINED
Key Features
- 360 Spatial Audio for PC (Sonar Software) and PS5 (Tempest 3D audio)
- AI-powered noise cancelling mic with stealth retractable design
- Cross-Platform Gaming with a handy USB-C dongle for PlayStation, PC, Switch, Mac, VR, handhelds, and mobile devices
- ClearCast 2.X microphone with a new high-bandwidth chipset
- Neodymium Magnetic Drivers produce crystal clear highs, pinpoint mids, and deep bass
- Quick-Switch Wireless to toggle between 2.4GHz and Bluetooth with the press of one button
- 60-hour battery life to play all week long, with USB-C Fast Charge
- 100+ game audio presets for optimal sound in top games with the Arctis Companion App
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
100+ Xbox Audio Presets
Unlock over 100 sound presets tailored by esports Pros and audio engineers. Hear what others don't with precisely honed audio profiles for top games to highlight footsteps and other key sounds or increase immersion.
Arctis Companion App
Our presets, made in cooperation with game developers and Pros, await your command at any time with the handy app. Switch to any preset as needed without ever leaving your game, whether you play on console, mobile, or PC.
X-Ray Hearing
Enhance footsteps, bomb plants & potion drinking for a powerful audio advantage with custom presets. Hear what others don't.
Immersive Sound
It's not all about the fight. Delve deeper than ever before into your favorite games with immersive presets created in by the developers themselves.
Two Save Slots
Keep separate EQ profiles for gaming and Bluetooth audio, which are saved and switch automatically.
Quick-Switch Wireless
Easily take calls while gaming, switching from high-speed 2.4GHz to Bluetooth 5.3 with the tap of a button. Mobile connections remain on standby when you're back in the action for calls or instant app access.
On Ear Controls
Spring into action with a Power button; mute adjust volume, and ChatMix at your fingertips. With the Quick-Switch button, tap into Bluetooth to answer calls or listen to your favorite beats anywhere.
Cross-Platform Gaming
Rise above console wars with a compact USB-C dongle to swap between all your systems, supporting Xbox, PlayStation, PC, Switch, Meta Quest, handhelds, as well as phones and tablets that support USB-C.
60-Hour+ Battery Life
Got your gaming planned for the week? Our battery's got you. With a full charge lasting up to five-times longer other headsets, you can go 8 hours a day for a full week.
Neodymium Magnetic Drivers
Hear everything with an ultra-detailed soundscape of crystal clear highs, pinpoint mids, and deep bass. The custom-designed Neodymium Magnetic Drivers ensure the prefect audio experience, whatever game or track you are playing.
360° Spatial Audio
Hear everything from every direction for full immersion and situational awareness with free Sonar Virtual Surround Sound for Windows. Fully compatible with Tempest 3D Audio for PS5, Microsoft Spatial for Xbox, and other third party spatial audio solutions (sold separately).
Next-Gen Microphone | ClearCast 2.X
2X the bandwidth, 2X the clarity with our newest ClearCast microphone featuring a new high-bandwidth chipset supporting 32KHz/16Bit audio.
Retractable Mic
Completely retract the mic for elegant comfort anywhere with a lightweight design (265g/9.5oz). Ideal when on the go or when enjoying audio solo.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Deep Bass |
| Impedance | 36 Ohm |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | SteelSeries |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Arctis Nova 5X |
| Product Name | Arctis Nova 5X Wireless |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Type | Gaming Headset |
|---|---|
| Compatibility | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Xbox Series X I S</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Xbox One</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Sony PS4</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Sony PS5</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Handheld</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>VR</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Oculus Quest 2</li></ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
| Fast Charging | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Family | Arctis Nova 5X |
| Earpiece Design | On-ear |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Arctis Nova 5X Wireless</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Compact USB-C Wireless Dongle</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB-C to USB-A Dongle Extension Cable (5 ft / 1.5m)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB-C to USB-A Charging Cable (5 ft / 1.5m)</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Product Information Guide</li></ul> |
| Application/Usage | iPhone |
| Earpiece Controls | Power |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Platform Supported | PlayStation |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.35 oz |
| Microphone Technology | Bi-directional |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 61677 |
| Operating System Platform | macOS |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
Related Products
More in HEADST from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
