
ARCTIS NOVA 7X GEN 2 WHITE WIRELESS GAMING HEADSET
ARCTIS NOVA 7X GEN 2 WHITE WIRELESS GAMING HEADSET
Key Features
- Presets for Call of Duty, Fortnite, and more to hear footsteps better in game, controlled via the mobile app
- Mix game & mobile audio for simultaneous listening using 2.4GHz and Bluetooth
- 50+ hour battery with optimized fast charging
- Neodymium Magnetic Drivers are custom-designed to produce crystal clear highs, pinpoint mids, and deep bass
- USB-C plug & play for PlayStation, PC, Switch, Mac, VR, handhelds, mobile, and more
- Premium steel construction with elastic support band for comfort and durability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Hear the Best of All Worlds
The award-winning Arctis Nova 7 Wireless just got even better, with real-time game audio control across your devices. Featuring premium build quality, simultaneous Bluetooth, and 50+ hour battery life, this is the headset for those who want no compromise. Welcome to the next-gen.
Real-Time Audio Control
Pinpoint enemies with what GamingTrend calls "the biggest cheat code in the industry.
Master Your Sound, Master the Game
Choose from 200+ pro EQ presets or create your own by amplifying or reducing specific sounds.
Balance Every Channel
Game, chat, music, memes... control the volume for each sound, even down to individual applications.
2.4GHz Wireless + Bluetooth | Mix Game & Mobile Audio
Hear both devices simultaneously: game audio via USB-C dongle & music/calls via Bluetooth on mobile.
Separate EQ for Game and Mobile
Pump the bass on your playlist and sharpen footsteps in your game at the same time.
USB-C Plug & Play
Supports PC, PlayStation, Switch, handhelds & more. USB-C to USB-A adapter included.
15 Min Charge = 6 Hr Play | 50-Hour Battery Life
Go for 50+ hours then get back in the game ASAP with USB-C optimized Fast Charge.
Neodymium Magnetic Drivers
Set your sound quality to glorious with a deep and detailed soundscape. 360° Spatial Audio enabled.
Noise-Rejecting Mic
Reduce keyboard clicks, fans, and background chatter. Enhance even further with Sonar AI for PC.
Mic EQ
Go deeper, clearer, louder - you're in control of how you sound.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Microphone Mute |
| Impedance | 36 Ohm |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | SteelSeries |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Color Family | White |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Arctis Nova 7 Gen 2 |
| Product Name | Arctis Nova 7 Gen 2 Gaming Headset |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Type | Gaming Headset |
|---|---|
| Compatibility | <p>Nintendo Switch 1</p><p>Nintendo Switch 2</p><p>Reality Labs Meta Quest 2/3</p><p><b>Sony:</b></p><ul><li>PS4</li><li>PS5</li></ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
| Fast Charging | Yes |
| Product Color | White |
| Product Family | Arctis Nova 7 Gen 2 |
| Charging Method | Cable |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul><li>Arctis Nova 7 Gen 2 Gaming Headset</li><li>USB-A to USB-C Charging Cable (1.5m / 5ft)</li><li>Compact USB-C Wireless Dongle</li><li>USB-C to USB-A Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Communication |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Earpiece Controls | Pairing |
| Microphone Design | Boom |
| Batteries Required | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Platform Supported | PlayStation 4 |
| Adjustable Headband | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 11.46 oz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 61759 |
| Operating System Platform | iOS |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Number Of Batteries Included | 1 pc(s) |
Related Products
More in HEADST from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

