
ARCTIS NOVA PRO WIRELESS P WHIT WHITE -CONSTRAINED
ARCTIS NOVA PRO WIRELESS P WHIT WHITE -CONSTRAINED
Key Features
- Ensures reliable audio and voice transfer for gaming to keep you productive and connected
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Circumaural design features Bluetooth/RF wireless technology for seamless connectivity and immersive sound
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Bi-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Listen to your favorite music even when your battery runs out with the wired connectivity option for uninterrupted playback
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Bluetooth/RF wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Experience the versatility of Bluetooth/RF connectivity for seamless pairing with mobile devices
- Mini-phone (3.5mm) host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
High-Fidelity Gaming Audio with Active Noise Cancellation
- Dual USB connections support PC, Mac, PlayStation, Switch, VR & more
- Nova Pro Acoustic System with Premium Hi-Res Capable Drivers and Sonar Software
- Active Noise Cancellation (ANC) with Transparency Mode
- Hot-swap between2 batteries for unlimited playing time
- Simultaneous 2.4GHz & Bluetooth mixes game & mobile audio |
Masterpiece. Now in White.
We're on a hot-streak with the Arctis Nova Pro Wireless, and we're not stopping.
Worn by Champions
Faker (T1) and Rain (FaZe) wear the Arctis Nova Pro Wireless when earning the biggest wins of their lifetimes. Join them to win like an esports pro.
Active Noise Cancellation
ANC automatically detects and deletes any distracting noises around you so you can fully focus on your game. The 4-mic hybrid system actively listens to what you hear and tunes your audio on-the-fly for crisp, clear sound. You can also open up your environment with optional hear-through mode.
X-ray hearing
Hear bad guys better, boosting critical sounds like footsteps and reloads just in time to beat them.
Onboard Audio Profiles
You could spend 30 minutes fine tuning sound settings. Or you could let SteelSeries audio engineers, game devs & pro players do it for you. Featuring profiles for Fortnite, Minecraft, Apex Legends, and many more.
EQ Settings
Easily configure the sound profile yourself with a 10-band equalizer, from bass to treble, without leaving your game. Perfect for console users.
ChatMix
The Wireless Base Station allows you to strike the perfect balance between game sound and teammate chat - tone down that epic yeller or boost the victory-whisperer. Even adjust remotely from the headset control wheel.
Unlimited Battery Life
Low battery? With two hot-swappable batteries, it's no big deal for the Infinity Power System. Reload and keep going with 22 hours per battery and just a few hours to recharge the spare. USB-C Fast Charge gets you 3 hours use after just 15 minutes.
Multi-System Connect
One headset. Two devices. Toggle between PC, PlayStation, Switch, or Mac with the press of a button.
Simultaneous Bluetooth
Use your mobile device while playing games. Chill on Discord, take calls, or vibe to your playlists while you get wins. Mix both audio streams to stay connected.
SteelSeries SONAR Software for PC
Master your sound with our free, essential software to help pinpoint your enemy's location long before you see them.
AI Noise Cancelling
We've tested this against hairdryers and jet planes. Speak with a clearer voice without noise from incoming and outgoing chat.
Gaming's First Parametric EQ
Amplify footsteps, reloads, or whatever helps you win. Hyper-custom audio curves allow complete control over every aspect of sound, so you highlight exactly what you need to hear.
G.O.A.T.
Congrats! You made it to the end. So here's a goat wearing the GOAT headset. Now go get one for yourself!
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Retractable Microphone |
| Impedance | 38 Ohm |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | SteelSeries |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Cable Length | 4 ft |
| Color Family | White |
| Hi-Res Audio | Yes |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
Show all 47 specsShow fewer
| Product Line | Arctis Nova Pro |
|---|---|
| Product Name | Arctis Nova Pro Wireless for PC & PlayStation - White |
| Product Type | Gaming Headset |
| Compatibility | <ul><li>VR</li><li>Handheld Switch</li></ul><p><b>Sony</b></p><ul><li>Playstation 4</li><li>Playstation 5</li></ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
| Fast Charging | Yes |
| Product Color | White |
| TCO Certified | Yes |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | Arctis Nova Pro |
| Charging Method | Cable |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Package Contents | <ul><li>Arctis Nova Pro Wireless for PC & PlayStation - White</li><li>Product Information Guide</li><li>2 x USB-C System Connections, 1x Line-in, 1x Line-out Wireless Base Station</li><li>3.5mm to 3.5mm Audio Cable - 5 pole to 4 pole (4 ft / 1.2m)</li><li>2 x USB-C to USB-A Cable (5 ft / 1.5m)</li><li>Microphone Pop Filter</li><li>2 x Lithium Ion Batteries</li><li>2 x Removable Magnetic Ear Plates</li></ul> |
| Application/Usage | Voice Call |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Platform Supported | Mac |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Microphone Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Number of Microphones | 4 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Manufacturer Part Number | 61526 |
| Operating System Platform | macOS |
| Maximum Frequency Response | 40 kHz |
| Minimum Frequency Response | 10 Hz |
| Wireless Operating Distance | 40 ft |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Number Of Batteries Included | 2 pc(s) |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Hybrid |
Related Products
More in H-COMB from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


