
ARCTIS NOVA 3X WIRELESS AQUA GAMING HEADSET
ARCTIS NOVA 3X WIRELESS AQUA GAMING HEADSET
Key Features
- Ensures reliable audio and voice transfer for gaming to keep you productive and connected
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Circumaural design features Bluetooth/RF wireless technology for seamless connectivity and immersive sound
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Bi-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Experience the versatility of Bluetooth/RF connectivity for seamless pairing with mobile devices
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz22 kHz for a full-spectrum listening experience
- Volume earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
- Durable feature designed for your convenience, making usage simple and hassle-free
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Arctis Nova 3X Wireless for Xbox - Black
Gaming Headset with Mobile App Control
- Presets for Call of Duty, Fortnite,and more to hear footsteps better in game, controlled via the mobile app
- Optimized fast chargingbrings 9 hours of use after only 15 minutes, and up to 40 hours when fully charged
- Comfort and Durabilityweighing only 260G with a durable dual-hinge design
- Neodymium Magnetic Driversare custom-designed to produce crystal clear highs, pinpoint mids, and deep bass
- USB-C Plug & Playfor Xbox, PC, PlayStation, Switch, Mac, VR, handhelds, mobile, and more
- Quick-Switch Bluetoothenables a simple press of the power button to instantly swap between mobile and gaming
Killer Audio has a Killer App (literally)
Hear your favorite games in new ways with perfectly tuned sound profiles you can access on your phone.
Audio Presets for Call of Duty, Fortnite and More
Make sounds like footsteps louder so you win more duels.
Separate Presets for Gaming and Mobile
Hear footsteps better on the 2.4GHz connection, then automatically switch to your preferred music preset for Bluetooth.
15 Min Charge = 9 Hours of Play | Optimized Fast Charging
Focus on winning and forget about your battery with fast charge.
Neodymium Magnetic Drivers
Set your sound quality to glorious with a deep and detailed soundscape.
USB-C Plug and Play
The nano-sized adapter makes your headset fully Xbox, PS5, Switch and PC compatible while keeping nearby ports accessible with an L-shaped design.
Cross-Platform Play
Connect without compromise. Instant access to high-speed audio on Xbox, PlayStation, PC, Switch, handhelds & more.
Quick-Switch Wireless
Tap the power button to instantly switch between 2.4GHz and Bluetooth 5.3. Your saved audio preset for Bluetooth activates automatically.
Detachable Mic
Superior voice clarity with high-bandwidth 32KHz/16-bit technology.
Comfort and Durability
At 260g, headset headache is a thing of the past. In addition to being lightweight, a rugged dual-hinge design provides future-proof durability.
Tech Specs
| Features | Durable |
|---|---|
| Impedance | 36 Ohm |
| Brand Name | SteelSeries |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Color Family | Green |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Arctis Nova 3X |
| Product Name | Arctis Nova 3X Gaming Headset |
| Product Type | Gaming Headset |
| Compatibility | <ul><li>Handheld | Switch</li><li>Meta Quest 2/3</li></ul><p><b>Microsoft </b></p><ul><li>Xbox Series X | S</li><li>Xbox One</li></ul><p><b>Sony</b></p><ul><li>PlayStation 4</li><li>PlayStation 5</li></ul><p><br /></p> |
Show all 37 specsShow fewer
| Earpiece Type | Binaural |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Product Color | Aqua |
| Product Family | Arctis Nova 3X |
| Charging Method | Cable |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul><li>Arctis Nova 3X Gaming Headset</li><li>Compact USB-C Wireless Dongle</li><li>USB-C to USB-A Adapter</li><li>USB-C to USB-C Charging Cable (1 ft / 0.3m)</li><li>Microphone Pop Filter</li></ul> |
| Application/Usage | Games |
| Earpiece Controls | Volume |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Platform Supported | Xbox |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz |
| Detachable Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 61691 |
| Operating System Platform | iOS |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
Related Products
More in H-COMB from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


