
ARCTIS NOVA 3P WIRELESS WHITE GAMING HEADSET
ARCTIS NOVA 3P WIRELESS WHITE GAMING HEADSET
Key Features
- Presets for Call of Duty, Fortnite, and more to hear footsteps better in game, controlled via the mobile app
- Optimized fast charging brings 9 hours of use after only 15 minutes, and up to 40 hours when fully charged
- Comfort and Durability weighing only 260G with a durable dual-hinge design
- Neodymium Magnetic Drivers are custom-designed to produce crystal clear highs, pinpoint mids, and deep bass
- USB-C Plug & Play for PlayStation, PC, Switch, Mac, VR, handhelds, mobile, and more
- Quick-Switch Bluetooth enables a simple press of the power button to instantly swap between mobile and gaming
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Killer Audio has a Killer App (literally)
Hear your favorite games in new ways with perfectly tuned sound profiles you can access on your phone.
Audio Presets for Call of Duty, Fortnite and More
Make sounds like footsteps louder so you win more duels.
Separate Presets for Gaming and Mobile
Hear footsteps better on the 2.4GHz connection, then automatically switch to your preferred music preset for Bluetooth.
Optimized Fast Charging
Focus on winning and forget about your battery with fast charge.
Neodymium Magnetic Drivers
Set your sound quality to glorious with a deep and detailed soundscape.
USB-C Plug and Play
The nano-sized adapter makes your headset fully Playstation, Switch and PC compatible while keeping nearby ports accessible with an L-shaped design.
Cross-Platform Play
Connect without compromise. Instant access to high-speed audio on PlayStation, PC, Switch, handhelds & more.
Quick-Switch Wireless
Tap the power button to instantly switch between 2.4GHz and Bluetooth 5.3. Your saved audio preset for Bluetooth activates automatically.
Detachable Mic
Superior voice clarity with high-bandwidth 32KHz/16-bit technology.
Comfort and Durability
At 260g, headset headache is a thing of the past. In addition to being lightweight, a rugged dual-hinge design provides future-proof durability.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Plug and Play |
| Impedance | 36 Ohm |
| Brand Name | SteelSeries |
| Durability | Water Resistant |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Color Family | White |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Arctis Nova 3P |
| Product Name | Arctis Nova 3P Wireless Headset |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Type | Gaming Headset |
|---|---|
| Compatibility | <p>Nintendo Switch</p><p>Meta Quest 2/3</p><p><b>Sony:</b></p><ul><li>PS5</li><li>PS4</li></ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
| Fast Charging | Yes |
| Product Color | White |
| Product Family | Arctis Nova 3P |
| Charging Method | Cable |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Arctis Nova 3P Wireless Headset</li><li>Compact USB-C Wireless Dongle</li><li>USB-C to USB-C Charging Cable (1 ft / 0.3m)</li><li>Microphone Pop Filter</li></ul> |
| Application/Usage | Tablet |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Earpiece Controls | Pairing |
| Microphone Design | Boom |
| Batteries Required | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Platform Supported | Nintendo Switch |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 9.17 oz |
| Detachable Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Bi-directional |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 61687 |
| Operating System Platform | Android |
| Maximum Frequency Response | 22 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Number Of Batteries Included | 1 pc(s) |
Related Products
More in H-COMB from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


