
ARCTIS GAMEBUDS FOR XBOX TRUE WRLSS NOISE CANCELLING -CONSTRAINED
ARCTIS GAMEBUDS FOR XBOX TRUE WRLSS NOISE CANCELLING -CONSTRAINED
Key Features
- High-speed 2.4GHz wirelessplus Quick-Switch Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellationwith transparency mode
- 100+ Xbox audio presetswith the Arctis Companion App for iOS & Android
- Immersive 360° Spatial Audio on Xbox, PC, PlayStation, and mobile
- 10-hour batterywith Qi Wireless Charging Case for 40h total.
- IP55 Protection- Water/Dust/Dirt resistant
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Wireless Earbuds, Now Playing. | For Glory.
Many have tried, but never without compromise. And there's no compromise in glory. The future of gaming earbuds is finally here.
Next-Gen Chipset. | Next-Level Performance. | 2.4GHz Wireless + Bluetooth
Instant access to high-speed gaming on PlayStation, PC, Handhelds, and more. Quick-Switch to Bluetooth 5.3.
Up to 7x Faster Than Bluetooth
2.4GHz Wireless is the only standard for gaming. Bluetooth is great for tunes and calls.
One Dongle, Multi-platform
Plug-and-play on Xbox, PC, PS5, Switch, VR, tablets, & more. USB-C to USB-A converter included
Quick-Switch Wireless
Quick-Switch between 2.4GHz and Bluetooth with a triple tap of the earbud.
100+ Xbox Audio Presets
Control your audio in real-time without leaving the game, and access presets specifically tuned to enhance each individual game.
Immersive 360° Spatial Audio
From footsteps to heals, to deep roaring crowds and engine sounds, hear the sounds that matter most. Tempest 3D fully supported.
Separate Presets for Gaming and Mobile
Automatically switch between saved gaming and mobile presets.
Active Noise Cancellation
Mute outside noise, or keep it with transparency mode, with 4-mic hybrid ANC
10 Hours Per Charge
Up to 40 hours total with the charging case.
Qi Wireless Charging Case
Charge via the included USB-C cable or your own wireless charger. Fast charge 15 mins for 3 hours of play.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Transparency Mode |
| Brand Name | SteelSeries |
| Durability | Water Resistant |
| Sound Mode | Stereo |
| Form Factor | In-ear |
| Manufacturer | SteelSeries ApS |
| Product Line | Arctis GameBuds |
| Product Name | Arctis GameBuds For Xbox |
| Product Type | Gaming Earset |
| Compatibility | <ul><li>Sony PlayStation 4</li><li>Sony PlayStation 4 Pro</li><li>Sony PlayStation 5</li><li>Microsoft Xbox Series X</li><li>Microsoft Xbox Series S</li><li>Microsoft Xbox One</li><li>Nintendo Switch</li><li>Handheld</li><li>Meta Quest 2/3</li><li>VR</li></ul> |
| Earpiece Type | Binaural |
Show all 39 specsShow fewer
| Fast Charging | Yes |
|---|---|
| Product Family | Arctis GameBuds |
| Charging Method | Case |
| Earpiece Design | Earbud |
| Package Contents | <ul><li>Arctis GameBuds For Xbox</li><li>USB-C Wireless Nano-Dongle</li><li>Qi Wireless Charging Case</li><li>USB-C to USB-A Adapter Cable</li><li>USB-C to USB-A Charging Cable (1ft / 0.3m)</li><li>Small / Medium / Large</li><li>Regulatory Information Booklet</li></ul> |
| Application/Usage | Voice Call |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Platform Supported | Mac |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Weight (Approximate) | 0.37 oz |
| Integrated Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 4 |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Manufacturer Part Number | 61707 |
| Operating System Platform | iOS |
| Bluetooth Codecs Supported | SBC (Music) |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Earbud Weight (Approximate) | 0.19 oz |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Manufacturer Website Address | http://www.steelseries.com |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.5 Hour |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP55 |
| Charging Case Weight (Approximate) | 1.72 oz |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Hybrid |
Related Products
More in HEADST from STEELSERIES and similar brands
More from STEELSERIES
Other products available from this brand

STEELSERIES GAME MOUSE PAD BLACK CLOTH MINI

QCK MEDIUM - AQUA GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - WHITE GAMING SURFACE

QCK MEDIUM - LAVENDER GAMING SURFACE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

