
APS POWER MODULE 208/120VAC 5KVA 4.5KW
APS POWER MODULE 208/120VAC 5KVA 4.5KW
Key Features
- User replaceable modular power for Liebert APS UPS help reduce maintenance costs.
- With 5kVA/4.5kW FlexPower assemblies, you can quickly scale runtime and power capacity with your IT demand.
- It is hot-swappable so you can add or replace modules quickly without powering down connected equipment.
- With built-in, module-level controls, the UPS will not power down in the event of a module failure.
- Save time with simplified device setup for your Liebert APS UPS.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Each Vertiv Liebert APS Power Module for 120/208VAC split-phase UPS (APS5KPWRMOD1) is an independent 5 kVA/4.5kW unit, which includes a power factor-corrected rectifier, battery charger, and inverter with associated monitoring and control circuitry. These modules are connected in parallel for greater capacity and/or redundancy.
They are designed for AS5 and AS6 Series Vertiv Liebert APS UPS. They may be added or replaced online with no interruption or danger to the connected equipment or user.
These modules are user replaceable and hot-swappable. Their simplified setup allows easy installation. Their fault tolerant feature means you can add and remove a module without disruptions in power. Each Power Module contains its own controls for increased reliability.
Tech Specs
| Brand Name | Vertiv Liebert |
|---|---|
| Manufacturer | Vertiv |
| Output Power | 4500 W |
| Product Line | FlexPower |
| Product Name | 5kVA/4.5kW Power Module |
| Product Type | Power Module |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Product Family | FlexPower |
| Manufacturer Part Number | APS5KPWRMOD1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from VERTIV-1 PHASE UPS and similar brands


GXT3 REPLACEMENT BATT KIT FOR GXT3-1000MT

PSI5 750VA TOWER UPS

GXT 8/10KVA POD OUT 4X 5-20R 4X L6-20R
More from VERTIV-1 PHASE UPS
Other products available from this brand

2U CENTER MOUNT BRACKETS FOR 19IN WIDE TELECOM/RELAY RACK

4U CENTER MOUNT BRACKETS FOR 19IN WIDE TELECOM/RELAY RACKS

OPTIONAL 1U RACK MOUNTING KIT FOR RDU301 GATEWAY

NSVK080-101S15 BASIC NONSURGE 15A 120V 0U
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.