California Proposition 65 Warning
ANTI-FATIGUE STANDING MAT 22X18 STAND LONGER ERGONOMICALLY ENGRD
ANTI-FATIGUE STANDING MAT 22X18 STAND LONGER ERGONOMICALLY ENGRD
Key Features
- Ergononic foam: stimulates blood circulation, sole support, shock absorbing soft foam for long hours of standing.
- Durable: made with rubberized gel foam to ensure resistant to tears and retention of foam shape.
- Anti slip surface: not only is it comfortable to stand on, but you don't have to worry about yourself or the mat slipping.
- Trip resistant bevel edges: this ensures chairs to be able to roll up the mat with ease with its 18° bevel design.
- Also reducing the risk of being a tripping hazard.
- Hyophobic surface: the surface can easily be wiped with a damp cloth or vaccuumed.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Ever experience joint, hips, back, knee, joint and muscle pains? Do you spend hours of your day just standing? Your feet comfort may likely be the root of these issues! Your body is connected and it may not be a direct issue but rather an indirect one. You may even try to subconsciously compensate feet pain with bad posture, leading to other issues. Luckily, our anti-fatigue standing mat provides ample cushioned ease when being used as a standing mats, kitchen chef mats or in other anti-fatigue mat applications. Unlike many mats sold in the market, the Amer EZMAT2218 is made with high quality foam of which retains its shape for many years to come! It also has a built in handle, making it easier for transportation or when you clean the floor. Engineered to be lightweight and portable for your everyday use!
Tech Specs
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Features | Beveled Edge |
| Mat Width | 18" |
| Brand Name | Amer Mounts |
| Mat Length | 22" |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Amer Networks, Inc |
| Product Name | Anti-Fatigue Portable Standing Mat |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
| Mat Thickness | 0.750" |
| Product Color | Black |
| Product Model | EZMAT2218 |
Show all 17 specsShow fewer
| Product Material | Gel |
|---|---|
| Application/Usage | Floor |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Manufacturer Part Number | EZMAT2218 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amermounts.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ENVIRO from AMER NETWORKS and similar brands
AUTOMATIC HAND SANITZER KIOSK WALL MOUNTED W/ FLOOR STAND
More from AMER NETWORKS
Other products available from this brand

ALUMINUM FOLDING STAND SMARTPHONE/TABLET HOLDER

FLAT WALL MNT BRACKET TVS 13IN TO27IN TVS TCHSCRNS18KGANGLE/SWIVEL

COMPACT WALL MOUNT BRACKET FOR 25KG/55LB SCREENS

FOLDABLE NB LAPTOP TABLET STAND FOR LAPTOP SIZE TABLETS PHONES
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.