AMD RYZEN THREADRIPPER 9980X 64 CORES 128 350 SP6 321MB 5400
AMD RYZEN THREADRIPPER 9980X 64 CORES 128 350 SP6 321MB 5400
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The Socket sTR5 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Ryzen Threadripper product line processor for your convenience and optimal usage
- 4 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Tetrahexaconta-core (64 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 256 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor with 3.20 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
AMD Ryzen™ Threadripper™ Processors for Workstations and High End Desktops
AMD Ryzen™ Threadripper™ processors are the ultimate workstation processor for artists, architects, and engineers - powering innovation from day one.
Accelerate Your Vision and Advance Demanding Workloads
When deadlines are non-negotiable, creators, AI developers, architects, and engineers need a desktop workstation that excels. From enterprise-class security and exceptional manageability to unlocked performance and customization, AMD Ryzen™ Threadripper™ empowers professionals and enthusiasts to get more done in less time.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | AMD Virtualization Technology |
| L1 Cache | 5 MB |
| L2 Cache | 64 MB |
| L3 Cache | 256 MB |
| Bus Speed | 5400 MHz |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Line | Ryzen Threadripper |
| Product Name | Ryzen Threadripper Tetrahexaconta-core 9980X 3.2 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Model | 9980X |
|---|---|
| Processor Core | Tetrahexaconta-core (64 Core) |
| Product Family | Ryzen Threadripper 9000 |
| Product Series | 9000 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket sTR5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 128 |
| Overclocking Speed | 5.40 GHz |
| Process Technology | 4 nm |
| Integrated Graphics | No |
| Thermal Design Power | 350 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Vendor Processor Type | Ryzen Threadripper 9000 Series |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 100-100001593WOF |
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ Threadripper™ 9980X |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AMD-MP from AMD and similar brands

AMD RYZEN 5 8600G WRAITH STEALTH RADEON GRAPHICS AM5 5000MHZ
AMD RYZEN 5 9600X 6-CORE PROC RADEON GRAPHICS

AMD RYZEN 7 5700X WITHOUT COOLER 8/16 65W AM4 36MB
More from AMD
Other products available from this brand

AMD RYZEN 5 5500 WITH WRAITH STEALTH COOLER 6/12 65W AM4

AMD RYZEN 5 8400F WRAITH STEALTH 6 12 65 AM5 22MB 470
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.