AMD RYZEN THREADRIPPER 96 CORES 9995WX PRO
AMD RYZEN THREADRIPPER 96 CORES 9995WX PRO
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The processor features Socket sTR5 socket for installation on the PCB
- Ryzen Threadripper PRO product line processor for better usability and increased efficiency
- 4 nm process technology provides dependable processing speed with maximum efficiency
- Hexanonaconta-core (96 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 384 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor with 2.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
AMD Ryzen™ Threadripper™ Processors for Workstations and High End Desktops
AMD Ryzen™ Threadripper™ processors are the ultimate workstation processor for artists, architects, and engineers - powering innovation from day one.
Accelerate Your Vision and Advance Demanding Workloads
When deadlines are non-negotiable, creators, AI developers, architects, and engineers need a desktop workstation that excels. From enterprise-class security and exceptional manageability to unlocked performance and customization, AMD Ryzen™ Threadripper™ empowers professionals and enthusiasts to get more done in less time.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | AMD Virtualization Technology |
| L1 Cache | 7.50 MB |
| L2 Cache | 96 MB |
| L3 Cache | 384 MB |
| Bus Speed | 5400 MHz |
| Bus Width | 8 Byte |
| Brand Name | AMD |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Manufacturer | Advanced Micro Devices, Inc |
| Product Line | Ryzen Threadripper PRO |
| Product Name | Ryzen Threadripper PRO Hexanonaconta-core 9995WX 2.5 GHz Desktop Processor |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Type | Processor |
|---|---|
| Product Model | 9995WX |
| Processor Core | Hexanonaconta-core (96 Core) |
| Product Family | Ryzen Threadripper PRO 9000 |
| Product Series | 9000 |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Processor Socket | Socket sTR5 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 192 |
| Overclocking Speed | 5.40 GHz |
| Process Technology | 4 nm |
| Integrated Graphics | No |
| Thermal Design Power | 350 W |
| Thermal Specification | 203°F (95°C) |
| Vendor Processor Type | Ryzen Threadripper PRO 9000 WX-Series |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Manufacturer Part Number | 100-100001361WOF |
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.amd.com |
| Processor Parent Description | AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO 9995WX |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
Related Products
More in AMD-MP from AMD and similar brands

AMD RYZEN 5 8600G WRAITH STEALTH RADEON GRAPHICS AM5 5000MHZ
AMD RYZEN 5 9600X 6-CORE PROC RADEON GRAPHICS

AMD RYZEN 7 5700X WITHOUT COOLER 8/16 65W AM4 36MB
More from AMD
Other products available from this brand

AMD RYZEN 5 5500 WITH WRAITH STEALTH COOLER 6/12 65W AM4

AMD RYZEN 5 8400F WRAITH STEALTH 6 12 65 AM5 22MB 470
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.