
8PORT POE/POE+ GIGABIT ENET UNMANAGED SWITCH
8PORT POE/POE+ GIGABIT ENET UNMANAGED SWITCH
Key Features
- PLUG AND PLAY - Simple set up with no software or configuration needed
- POWER-OVER-ETHERNET - 8 Gigabit PoE+ ports (802.3af and 802.3at) providing up to 30w per port with 120w total PoE power budget
- FLEXIBLE MOUNTING - Rack ,Desktop or Wall-Mount to be used in any environment
- FLEXIBLE POWER - Interchangeable External Power Supply (60W, 90W, 120W) that allows to increase or decrease your PoE Budget
- SMALL AND SILENT - Small, sturdy metal case and fanless quiet operation
- ProSAFE Lifetime Protection - Lifetime Limited Hardware warranty, Next Business Day Replacement and 24/7 chat with a NETGEAR expert
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The NETGEAR GS108PP is the industry's first flexible PoE+ 8-Port Gigabit plug-and-play switch with 120W PoE budget. The Industry's first flexible PoE+ integrated technology allows you to increase or decrease the PoE budget at any time to provide to your devices the power they need with interchangeable external power supply and an intuitive power selector. The flexible mounting options (rack-mount, wall-mount or desktop) and the compact and fanless design make the GS108PP an ideal option for any business or home.
Tech Specs
| Depth | 9.3" |
|---|---|
| Width | 4" |
| Height | 1.1" |
| Modular | No |
| Brand Name | Netgear |
| Manageable | No |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | No |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Power Source | Power Supply |
| Product Name | 8-port Gigabit Ethernet PoE+ Unmanaged Switch (GS108PP) |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Model | GS108PP |
| NDAA Compliant | Yes |
| Layer Supported | 2 |
| Package Contents | <ul> <li>8-port Gigabit Ethernet PoE+ Unmanaged Switch (GS108PP)</li> <li>Rack-mounting Kit</li> <li>Wall-mount Kit</li> <li>Quick Install Guide</li> <li>Power Adapter (external 130W)</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Manufacturer Part Number | GS108PP-100NAS |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Related Products
More in STD-SW from NETGEAR PROAV and similar brands


GS105 5PORT COPPER GIGABIT SWITCH

PROSAFE PLUS 5PORT GIGABIT SWITCH
5PORT MULTI-GIG 2.5G SWITCH
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
