
8PORT MG/10G POE++ SMART
8PORT MG/10G POE++ SMART
Key Features
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Features 8 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- Useful for the multi-tenant unit and multi-business unit with Layer 4 traffic classifiers and bandwidth limit
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Lets you conveniently connect to the 2.5 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Elevate your business above the 1Gb barrier
As a leading provider of network equipment for SMBs, NETGEAR® understands the importance of providing a great choice of speed and power that can support the business's needs to keep up with the growth of network speed, virtualization, cloud-based services and applications like VoIP, video streaming and IP surveillance, whether in the hospitality, catering, education or retail domains. Also, the increase in speeds for WiFi 6 access points now imply the need for faster speeds in the network.
The MS510TXM and MS510TXUP 8-port Multi-gig/10G switches with 2 SFP+ ports join the NETGEAR standalone Smart switches family, adding multi-gigabit/10G speed, a high PoE budget for all PoE/PoE+ devices, and Ultra60 PoE++ support (295W total PoE budget for MS510TXUP) for deploying devices with multi-gig capabilities and speed, such as WiFi 6 access points (eg. WAX610 from NETGEAR) and multi-gig.
NETGEAR Smart switches offer powerful Layer 2+/Lite L3 features, great PoE functionality, and enhanced performance and usability. They are purposely designed for modern applications and support BYOD which requires companies to have more bandwidth to ensure smooth network connectivity with no congestion. Furthermore, in 2.5G or 5G speeds, there is no requirement to upgrade your cabling from Cat5E, allowing for savings in installation costs.
To empower the wireless and PoE applications, NETGEAR Insight Remote/ Cloud management is added to these two new switch models as an optional management mode. By activating the NETGEAR Insight Cloud management, the users will enable management features allowing businesses simpler configuration and deployment from anywhere using the NETGEAR Insight app from mobile devices or the Insight Cloud portal from any device with a web browser.
Highlights
Temperature- and load-based fan-speed control combines accurate monitoring with minimized system acoustic noise, ideal for office enviornment. The MS510TXM and MS510TXUP support quiet rack mounting operation with a maximum of 25dB (MS510TXM) and 33 dBA (MS510TXUP) even at full power and 25°C (77°F) ambient.
More Powerful Switch with Multi-gigabit/10G Speed
- 4 x 1G/2.5G ports and 4 x multi- gig/10G ports
- 8 x Ultra60 PoE++ ports with 295W PoE budget (MS510TXUP only)
- 2 dedicated 10G SFP+ fiber uplink ports
Fast and flexible solution for SMB data, voice and video converged network
- Non-blocking switching with 140Gbps bandwidth
- Flexible rack-mounting option
Ideal companion to your NETGEAR WAX610
- Connect and power your WAX610 with MS510TXUP
- Connect your WAX610PA with MS510TXM
- Manage all devices from a single dashboard with NETGEAR Insight
- Powerful Connectivity and Security Advanced VLAN support for better network segmentation
Tech Specs
| MTBF | 848553 Hour |
|---|---|
| Depth | 8.1" |
| Width | 13" |
| Height | 1.7" |
| Features | Multicast Storm Control |
| Brand Name | Netgear |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 295 W |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Business |
Show all 34 specsShow fewer
| Product Name | Business MS510TXUP Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | MS510TXUP |
| Product Family | Business |
| Layer Supported | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Business MS510TXUP Ethernet Switch</li><li>Power Cord</li><li>Mounting kit</li><li>Rubber Feet</li><li>Installation Guide</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Application/Usage | VoIP Phone |
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Networking Standards | IEEE 802.3bt |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Weight (Approximate) | 5.53 lb |
| Manufacturer Part Number | MS510TXUP-100NAS |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from NETGEAR PROAV and similar brands


PROSAFE 8PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

5PT GE UNMANAGED SWCH W/POE+ POE+

5PORT GB POE+ SMART PLUS
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


