
8PORT GIGABIT ETHERNET POE+ UNMANAGED SWITCH
8PORT GIGABIT ETHERNET POE+ UNMANAGED SWITCH
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Expand your network capacity with the help of 8 networking ports and transfer your data quickly and easily
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- With Wall mounting feature, you can conveniently install the switch while keeping the wires and cables organized
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The NETGEAR GS108LP is the industry's first flexible PoE+ 8-Port Gigabit Ethernet plug-and-play switch with 60W PoE budget. The Industry's first flexible PoE+ integrated technology allows you to increase or decrease the PoE budget at any time to provide to your devices the power they need with interchangeable external power supply and an intuitive power selector. The flexible mounting options (rack-mount, wall-mount or desktop) and the compact and fanless design make the GS108LP an ideal option for any business or home.
It also comes with NETGEAR ProSAFE Lifetime Limited Warranty and 24/7 lifetime chat for complete peace of mind.
Tech Specs
| Width | 9.8" |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Length | 44" |
| Modular | No |
| Brand Name | Netgear |
| Manageable | No |
| Stack Port | No |
| Form Factor | Desktop |
| Uplink Port | No |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Power Source | Power Adapter |
| Product Name | 8-Port PoE/PoE+ Gigabit Ethernet Unmanaged Switch (GS108LP) |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Type | Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Model | GS108LP |
| NDAA Compliant | Yes |
| Layer Supported | 2 |
| Package Contents | <ul> <li>8-port Gigabit Ethernet PoE+ Unmanaged Switch (GS108LP)</li> <li>Rack-mounting Kit</li> <li>Wall-mount Kit</li> <li>Quick Install Guide</li> <li>Power Adapter (external 67.5W)</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Manufacturer Part Number | GS108LP-100NAS |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Related Products
More in STK-SW from NETGEAR PROAV and similar brands


PROSAFE 8PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

5PT GE UNMANAGED SWCH W/POE+ POE+

5PORT GB POE+ SMART PLUS
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


