
California Proposition 65 Warning
8PORT GB POE+ SMART PLUS
8PORT GB POE+ SMART PLUS
Key Features
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Expand your network capacity with the help of 8 networking ports and transfer your data quickly and easily
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- The desktop installation makes it ideal for deployments outside the wiring closet
- The unmanaged switch provides a quick, easy and cost-saving way to add wired networking to your home, office or small business; no intervention needed
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Control and Configure Beyond Plug-and-Play
NETGEAR Plus Switches with PoE meets business networks growing need by providing fundamental network features such as simplified VLANs, QoS set-up and IGMP Snooping that will help optimize the performance of business networks. Plus Switches are the perfect upgrade from the plug- and-play unmanaged switch, delivering essential networking features at a very affordable price. These models support Power-Over-Ethernet (PoE) and can power devices such as VOIP phones, surveillance IP cameras, wireless access points and many other applications. These new PoE+ Gigabit Ethernet Plus switches models include uninterruptable PoE to help optimize the performance and troubleshooting of business networks. The new and improved business-friendly GUI allows easy management and simple configuration. With the growing deployment of applications and an all-in- one solution, providing management and power to these applications would be ideal.
Tech Specs
| MTBF | 859126 Hour |
|---|---|
| Depth | 4" |
| Width | 6.2" |
| Height | 1.1" |
| Features | Auto Denial of Service (DoS) Prevention |
| Brand Name | Netgear |
| Manageable | No |
| PoE Budget | 62 W |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Uplink Port | Yes |
| Manufacturer | Netgear, Inc |
| Product Line | Business |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Name | Business GS308EP Ethernet Switch |
|---|---|
| Product Type | Ethernet Switch |
| Product Model | GS308EP |
| NDAA Compliant | Yes |
| Product Family | Business 300 |
| Product Series | 300 |
| Layer Supported | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Package Contents | <ul><li>GS308EP Ethernet Switch</li><li>Power Adapter</li><li>Wall Installation Kit</li><li>Rubber Feet</li><li>Installation Guide</li></ul> |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | Business |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Networking Standards | IEEE 802.3x |
| Weight (Approximate) | 1.08 lb |
| Manufacturer Part Number | GS308EP-100NAS |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE mark</li><li>commercial FCC Part 15 class B</li><li>CE/EN55032/24</li><li>VCCI</li><li>ACMA</li><li>CSA safety</li><li>KC</li><li>BSMI</li></ul> |
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet PoE+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.netgear.com |
| Total Number of Network Ports | 8 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STK-SW from NETGEAR PROAV and similar brands


PROSAFE 8PORT GIGABIT DESKTOP SWITCH

5PT GE UNMANAGED SWCH W/POE+ POE+

5PORT GB POE+ SMART PLUS
More from NETGEAR PROAV
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


