8PORT DIGITAL I/O EXPANSION BOX FOR VK CONTROL SYSTEM
8PORT DIGITAL I/O EXPANSION BOX FOR VK CONTROL SYSTEM
Key Features
- Provides 8 Digital I/O channels to expand the ATEN Control System
- Up to eight VK258 expansion boxes can be added to a single ATEN Controller
- Flexible Deployment - connects to an ATEN Controller via an Ethernet connection
- ID Switch pairs the VK258 with a controller to instantly configure the network settings
- One DC output allows you to power I/O or other low-voltage devices that require an extra power supply
- Supports Power over Ethernet (PoE) or DC power supply
- Firmware upgradable through USB, firmware upgrade tool, or web interface
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The VK258 8-Channel Digital I/O Expansion Box provides an additional eight channels of digital input/output for a flexible expansion of the ATEN Control System. This allows users to control more digital I/O devices, such as various sensors, dry contact devices, PCs, and motor-driven devices in environments where more devices need to be centrally controlled. With the advantage of the Ethernet-based connection, the expansion box easily connects to the ATEN Controller via a LAN connection from different locations across a network.
Tech Specs
| Width | 3" |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Brand Name | VanCryst |
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Power Source | DC |
| Product Line | Professional |
| Product Name | VK258 8-Channel Digital I/O Expansion Box |
| Product Type | Digital I/O Expansion Box |
| Product Model | VK258 |
| Product Family | Professional |
| Product Material | Metal |
| Application/Usage | PC |
Show all 15 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1.01 lb |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | VK258 |
| Manufacturer Website Address | http://www.aten.com/us/en/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in I/OCRD from ATEN TECHNOLOGIES and similar brands

HP DISPLAYPORT PORT FLEX IO V2

DP 4PORT USB 3.0 PCIE PCM ONLY WITH UASP PCM ONLY

T6112 MKII AUDIO I/O INTERFACE
More from ATEN TECHNOLOGIES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



