8GB DDR4 2666MHZ DIMM
8GB DDR4 2666MHZ DIMM
Key Features
- Limited Lifetime Warranty
- Every app and program you run uses memory, all of them competing for space. By upgrading your system memory, you provide more space for programs and apps to run, creating a better performing
- Every VisionTek memory module is built and tested to the JEDEC Standard to deliver assured speed and reliability
- Easy to Install
- More memory means more programs can be run at one time. Systems may slow when running a large amount of programs at once. By upgrading, you can eliminate slowdowns and bottlenecking, meaning
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Details:
- Capacity - 4GB, 8GB, & 16GB
- Speed - DDR4 2666 - PC4-21300
- Type - 288-pin DIMM
- CAS Latency - 19
The VisionTek DDR4 RAM Module is the ideal performance upgrade for desktop computers. VisionTek RAM has been tested extensively in Dell, Lenovo, HP, Mac, ASUS and MSI systems. If you have compatibility questions, please contact our support staff and they can confirm compatibility.
Maximizing your system memory is the most cost-effective and easy DIY installation solution. Dramatically improve application and system responsiveness, gaming and specific memory intensive usages such as video streaming over wireless networks. Avoid system slowdowns or bottlenecks by giving programs more memory to use.
Every VisionTek memory module is built and tested to the JEDEC Standard to deliver assured speed and reliability. For peace of mind ownership, our memory comes backed by our Limited Lifetime Warranty.
Productivity / Multi-Tasking
More memory means more programs can be run at one time. Systems may slow when running a large amount of programs at once. By upgrading, you can eliminate slowdowns and bottlenecking, meaning your system can do more for you.
Speed / Performance
Every app and program you run uses memory, all of them competing for space. By upgrading your system memory, you provide more space for those programs and apps to run, creating a better performing system.
Easy To Install
Memory modules are easy to install, by following your system owner's manual, in just a few minutes time, you can install memory. No need to pay someone else, the installation of memory is quick and easy!
Tech Specs
| Brand Name | VisionTek |
|---|---|
| CAS Latency | CL19 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Size | 8 GB |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Product Name | 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | Non-ECC |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
Show all 18 specsShow fewer
| Device Supported | Desktop PC |
|---|---|
| Country of Origin | Mexico |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Manufacturer Part Number | 901179 |
| Manufacturer Website Address | http://www.visiontek.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in STDMEM from VISIONTEK and similar brands
4GB DDR4 2666MHZ DIMM

4GB PC4-17000 2133MHZ DDR4 DIMM DESKTOP
4GB DDR4 2400MHZ PC4-19200 DIMM DESKTOP
More from VISIONTEK
Other products available from this brand

USB-C RIGHT ANGLE ADAPTER

MICRO USB TO USB FLEX CABLE BLUE

USB 3.1 TYPE C TO TYPE A CABLE 1 METERM/M

6FT M/M HDMI CABLE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.