8765I STANDARD RANGE WEARABLE SCANNER 1D 2D
8765I STANDARD RANGE WEARABLE SCANNER 1D 2D
Key Features
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Regardless of angle orientation, the imager makes it easy to scan 1D and 2D barcodes
- Wireless connectivity gives you the adaptability to transmit barcode data to your smart devices
- With Bluetooth technology, you can scan barcodes and then transmit data from the base
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Honeywell 8675i provides wearable scanning productivity in a compact, ergonomic, and rugged form factor.
The 8675i offers always-at-hand wearable scanning to improve workflow productivity. Premium scanning performance ensures quick work of even damaged or low quality barcodes. FlexRange technology provides expanded FlexRange scan distance, enabling improved efficiency in workflows that could previously only be solved with bulkier, heavier handheld devices. Smooth, fast reading from near to far ensures that the full range (100% UPC from near contact to 5'/1.5m, 100 mil Code 39 to 33'/10m) has fast, intuitive scanning response. A standard range only option offers lower acquisition cost for arms-length workflows.
In all aspects of design, the 8675i has been optimized for ergonomics. Height off of the finger has been minimized to prevent interference in the work environment. All user-contact surfaces have been tailored for comfort, easy adjustment, and simple use. The triggered ring is simple to swap from right to left hand configuration, and the finger strap buckle is both easy to operate and low-profile to prevent interference between fingers. The 8675i can be converted from ring to glove instantly and with no tools; the strap glove is simple, minimal, and easily adjustable to cover the range of users. Made of non-absorbent materials, the 8675i scanner and triggered ring wearable accessories are simple to clean with approved disinfectant agents.
The 8675i has been designed to satisfy the needs of demanding workflows. It is multi-shift ready, with an easy-to-replace battery to keep the scanner up and running that also enables the battery to be simply replaced as it ages through normal use, extending the service life of the 8675i. User-facing LEDs communicate Bluetooth connection, battery state of charge and even when battery health requires a replacement
Robust 2,000 x ½ meter tumble specification ensures that 8675i is ready to endure the frequent knocks that wearable devices in fast-paced environments often experience. IP65 sealing and broad operating temperatures (-20 to 50C, -4 to 122F) ensure unconditioned warehouses, frozen environments are no problem for the 8675. New outdoor aiming guides provide accurate barcode targeting even in full daylight when laser aimers cannot be seen. And Operational Intelligence makes configuring, monitoring, and managing deployed devices simple
Tech Specs
| Width | 1.2" |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Length | 2.6" |
| Rugged | Yes |
| Features | Ergonomic Design |
| Bluetooth | Yes |
| Scan Mode | Trigger |
| Brand Name | Honeywell |
| Durability | Dust Resistant |
| Form Factor | Wearable |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Name | 8675i Rugged Compact Wearable Scanner |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Type | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scan Pattern | Area |
| Product Model | 8675i |
| Scanner Range | Standard Range |
| Battery Weight | 0.67 oz |
| Radio Frequency | Yes |
| Battery Capacity | 570 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>8675i Rugged Compact Wearable Scanner</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Lanyard</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Lanyard Trigger</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Reel</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Battery</li></ul> |
| Application/Usage | Outdoor |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanning Distance | 31.42" |
| Drop Specification | <ul><li> 1.8m(6 ft) Mil-Std-810 Drop Test at operating temperature 50x 1.5m (5 ft) to concrete at operating temperature</li></ul> |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 2.22 oz |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Minimum Print Contrast | 20% |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Manufacturer Part Number | 8675I200SR-2-N |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.50 Hour |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from HONEYWELL SCANNING and similar brands

NA BARCODE SCANNERS HAND-HELD SCANNERS VOYAGER XP 147XG
GENESIS XP USB KIT: TETHERED 1D PDF417 2D SR FOCUS BLK SCAN
VOYAGER XP 147XG CHARGE AND COMM CLASS2 BT TYPICAL 30M 1
More from HONEYWELL SCANNING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



