
86IN LCD TV 3840X2160 UHD NON-WIFI 3YR WARR TV HDMI SPKR
86IN LCD TV 3840X2160 UHD NON-WIFI 3YR WARR TV HDMI SPKR
Key Features
- 86" UHD (3,840x2160) with HDR for vivid colors & built-in speakers
- 3 Year Limited Warranty
- EPEAT
- Easy to install with slim profile for a cohesive look
- Designed for commercial use it can operate 16 hrs. a day, 7 days a week for 30,000 hrs.
- Control 1 or 100 signage TVs with LG's SuperSign Software (purchased separately)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
High Picture Quality
With the ultra HD resolution, the UR340C series makes the color and details vivid and realistic. The 4K Upscaler automatically upgrades FHD content to UHD quality through the upscaling process. Moreover, the UR340C series can deliver more intense colors and deep black by supporting HDR10.
Space-fitting Slim Design
The UR340C Series is thinner than its predecessor the US340C. This space saving design is easy to install and blends nicely with its surroundings.
Customizable Screen
The UR340C series allows for a variation of greeting messages to make customers feel more welcome and cared for. Also, if there is no input signal, it is possible to show the content preset by the user instead of the conventional No Signal message.
Compatibility with AV Control Systems
The UR340C series has been certified Crestron Connected®, which means it has a high level of compatibility with professional AV controls. This results in virtually seamless integration and automated control, boosting business management efficiency.
USB Auto Playback
USB data cloning makes managing multiple displays efficient for optimal operation. Instead of setting up each display one by one, data can be copied to a USB for one display, and then that data will be sent to the other displays through a USB plug-in.
DPM (Display Power Management)
Display Power Management (DPM) can be configured to be on only when there is a TV signal present to manage power more efficiently.
Time Scheduler
Create your own time scheduler on your TV. Once you set opening / closing hours and holidays, the TV will turn on / off according to work schedule.
Quick & Easy Signage Control with LG SuperSign Control
SuperSign Control is the basic control software, and it can manage up to 100 displays through a single account and server. Power, volume, and scheduling can be remotely adjusted, and firmware updates supported.
Tech Specs
| USB | No |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.36" (60 mm) |
| Width | 75.87" (1927 mm) |
| Height | 43.46" (1104 mm) |
| Ethernet | Yes |
| Features | Sound Sync |
| Speakers | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Headphone | No |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 330 Nit |
Show all 68 specsShow fewer
| Energy Star | No |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Analog Tuner | PAL |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Color Family | Blue |
| HDMI Version | <li>HDMI 1.4</li> |
| Manufacturer | LG Electronics |
| PC Streaming | Yes |
| Product Line | Commercial Lite |
| Product Name | Commercial Lite 86UR340C9UD Smart LED-LCD TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Wireless LAN | No |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Input Voltage | 120 V |
| Product Color | Navy Blue |
| Product Model | 86UR340C9UD |
| Response Time | 5 ms |
| Product Family | Commercial Lite |
| Shipping Depth | 8.98" |
| Shipping Width | 83.27" |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Internet Access | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Shipping Height | 47.83" |
| Depth with Stand | 14.25" |
| Operating System | webOS 6.0 |
| Package Contents | <ul> <li>Commercial Lite 86UR340C9UD LED-LCD TV</li> <li>RS232 9-pin to 3.5mm adapter</li> <li>1.8m power cable (detached)</li> <li>Remote control (L-Con)</li> </ul> |
| RMS Output Power | 10 W |
| Width with Stand | 75.87" |
| Height with Stand | 45.94" |
| Screen Size Class | 86" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Number of Speakers | 2 |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Digital Audio Output | No |
| Viewable Screen Size | 86" |
| Weight (Approximate) | 99.65 lb (45.20 kg) |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Additional Information | <li>Deep Learning AI Sound: No</li><li>Dolby Atmos: No</li><li>DTS Virtual:X: No</li><li>One Touch Sound Tuning: No</li><li>bizType :B2B</li><li>Global IPTV Support (IPStreaming) :No</li><li>Teletext (Closed caption) / Auto Teletext :No</li><li>businessUnit :BS</li><li>AV In (Rear) :No</li><li>External Power Out :No</li><li>External Speaker Out (3.5 mm) (Rear) :No</li><li>IR Out :Yes</li><li>LG SVC only (3.5 mm) (Rear) :No</li><li>LG SVC only (3.5 mm) (Side) :Yes (x1)</li><li>Line Out (3.5 mm) (Rear) :No</li><li>Mobile Connection Overlay :Yes</li><li>Multi IR Code :Yes</li><li>PC Audio Input (Rear) :No</li><li>Reset (3.5 mm) (Rear) :No</li><li>RF In (Antenna / Cable) (Rear) :Yes (x1)</li><li>RS-232C In (3.5 mm) (Rear) :No</li><li>RS-232C In (3.5 mm) (Side) :Yes (x1)</li><li>RS-232C In (D-sub 9-pin) (Rear) :No</li><li>RS-232C In (D-sub 9-pin) (Side) :No</li><li>Service Only (Fiber Optic) (Rear) :No</li><li>TV-Link CFG (Rear) :No</li><li>Update (3.5 mm) (Side) :No</li><li>ecommerceUse :Yes</li><li>BTU Heat Generation (Max.) :Not Available</li><li>BTU Heat Generation (Typ.) :Not Available</li><li>Power Consumption (Display Power Management - DPM) :Not Available</li><li>Power Consumption (Power Off) :Not Available</li><li>Power Consumption (Typ.) :313W</li><li>Power Type :Not Available</li><li>Beacon :No</li><li>Cisco Certified Compatibility :No</li><li>Crestron Certified Compatibility :Yes</li><li>Ease Installation :No</li><li>Embedded CM (Contents Manager) :No</li><li>Embedded GM (Group Manager) :No</li><li>EzManager :No</li><li>Failover :No</li><li>IoT :No</li><li>Mobile CMS :No</li><li>NTP Server Setting :No</li><li>NTP Sync Timer :Yes (Set the clock to enable NTP)</li><li>Play Via URL :No</li><li>RTC (Real Time Clock) :No</li><li>SI Compatible.1 :Yes (TVLink Tuner)</li><li>Time Scheduler :Yes</li><li>Vertical Setup :No</li><li>Video Tag.1 :No</li><li>External Clock Compatibility :No</li><li>Full Touch Screen :No</li><li>HTNG-CEC :Yes</li><li>Insert Image :Yes</li><li>Instant On.1 :No</li><li>IP Channel Manager :No</li><li>Mobile Remote :No</li><li>Moving Picture Playback (SD/HD/Plus HD) :Yes</li><li>One Channel Map.1 :No</li><li>Port Block :No</li><li>VLAN Tag :No</li><li>Wake on WLAN :No</li><li>hqEnabledFlag :Yes</li><li>SuperSign CMS (Premium) :No</li><li>SuperSign Control :Yes</li><li>SuperSign Control+ :No</li><li>SuperSign Simple Editor :No</li><li>mdmsCategory :Commercial Display_Signage</li><li>Bezel Color :Ashed Blue</li><li>Bezel Width (Off Bezel) :T/R/L: 6.9 mm, B: 18.4 mm</li><li>Bezel Width (On Bezel) :T/R/L: 15.9 mm, B: 19.9 mm</li><li>OPS Compatible :No</li><li>OPS Power Built-in :No</li><li>packingTypeCode :N</li><li>Contrast Ratio.1 : 12:1</li><li>Lifetime.1 :up to 30,000 Hrs</li><li>Operation Hours (Hours per Day / Days per Week) :Not Available</li><li>CE Marking (Regulatory) :No</li><li>ERP (Environmental) :No</li><li>FCC (Regulatory) :Yes</li><li>IP Rating :No</li><li>ISTA6 (Packaging) :Yes</li><li>TAA Compliance :No</li><li>U.S. ePEAT (Environmental) :Yes</li><li>UL Certification :Yes</li><li>DIAL.1 :No</li><li>Gallery Mode :No</li><li>LG TV Plus App :No</li><li>Magic Remote Compatibility.1 :No</li><li>Mood Display :No</li><li>Pre-loaded Apps :No</li><li>Quick Access :No</li><li>SDP Server Compatibility.1 :No</li><li>Home (Launcher Bar) :No</li><li>Share (DLNA).1 :No</li><li>Soft AP.1 :No</li><li>SW Clock (World Clock / Alarm) :Yes</li><li>Web Browser.1 :No</li><li>SNMP :Yes</li><li>Wake on RF :No</li><li>System:Main Processor (SoC) :LM21U</li><li>Assembled In :Mexico</li><li>Included Basics :Power Cable attached (2m, Straight Type), Remote Control (L-Con)</li><li>Optional Accessories :Chromecast Dongle Anti-theft Cover</li> |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | 86UR340C9UD |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| Shipping Weight (Approximate) | 128.75 lb |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Weight with Stand (Approximate) | 101.19 lb |
| Maximum Operating Power Consumption | 339 W |
| Number of Digital Audio Optical Output | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-TV from LG COMMERCIAL TV and similar brands
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


