
43 LCD TV 3840X2160 WIFI HDMI RS-232C RJ45 WEBOS25 WIFI BT
43 LCD TV 3840X2160 WIFI HDMI RS-232C RJ45 WEBOS25 WIFI BT
Key Features
- Built-in Wifi connects the user to your network for easy streaming and smart TV access - no cables needed.
- Experience exceptional detail and precision with 4K UHD (3,840 × 2,160) resolution
- Manage energy efficiency with Display Power Management (DPM)
- Customizable Templates, Playlist Setting, Multi Channel Scheduling, External Data Connection with LG SuperSign CMS
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Superb picture quality with Ultra HD resolution
With the resolution that is 4 times higher than FHD, colors and details are vivid and vibrant.
Slim design
The PK640S stands out with its slim design. Its compact form not only saves space but also allows for easy installation, making it an ideal choice for a variety of settings.
Display power management support
Display Power Management (DPM) can be set to 'On' when a TV signal is detected, allowing for efficient power management.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 2.3" |
| Width | 37.7" |
| Height | 22" |
| Serial | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Brand Name | LG |
| Brightness | 270 Nit |
| Bezel Color | Black |
Show all 45 specsShow fewer
| Energy Star | No |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Product Name | 43" PK640S Series UHD Signage TV with webOS 25 & Easy Content Management |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Wireless LAN | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Model | 43PK640S0UB |
| RS-232C Input | Yes |
| Response Time | 8 ms |
| TAA Compliant | No |
| Product Family | PK640S |
| Product Series | PK640S |
| Depth with Stand | 2.30" |
| Operating System | webOS 25 |
| Package Contents | <ul><li>43" PK640S Series UHD Signage TV with webOS 25 & Easy Content Management</li><li>Power Cable (1.5m)</li><li>Remote Type (L-Con, AKB75095376)</li><li>RS-232C to Phone Jack Cable</li></ul> |
| Width with Stand | 37.68" |
| Height with Stand | 22.01" |
| Number of Screens | 1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Screen Size Class | 43" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| VESA Mount Standard | 200 x 300 |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Weight (Approximate) | 13.44 lb |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 1,000,000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | 43PK640S0UB |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 Pro |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in TV from LG COMMERCIAL TV and similar brands
More from LG COMMERCIAL TV
Other products available from this brand

32IN 1366X768 COMMERCIAL TV PDM HDMI SPKR TUNER VESA

50IN LCD TV 3840X2160 UHD ANDROID 11 WIFI 60HZ HDMI 3YR

50IN LCD TV 3840X2160 UHD NON-WIFI 3YR WARR TV HDMI SPKR

55IN LCD TV 3840X2160 UHD ANDROID 11 WIFI 60HZ HDMI 3YR
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


