
80IN DIA DUET PORTABLE PROJ SCREEN FOR EPSON PROJECTORS
80IN DIA DUET PORTABLE PROJ SCREEN FOR EPSON PROJECTORS
Key Features
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Uses the 4:3 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 39" screen height for maximum productivity and better reliance
- 70" screen width for convenient viewing with better dependability
- Widescreen projection format for better reliance and maximum feasibility
- This 80" diagonal screen is ideal for everyday use
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Offering both standard (4:3) and wide-screen (16:9) formats, the Duet ultra-portable projection screen provides the perfect solution for both business presentations and home theater applications. Use with any home theater or business projector. Enjoy fast, easy setup with the innovative, patent-pending design and the included floor stand. Or, mount it to the wall with the included bracket. Then, pull the screen out to the size that works best for you - 65" for standard viewing or 80" for wide-screen viewing.
Tech Specs
| Recycled | No |
|---|---|
| Brand Name | Epson |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Manufacturer | Epson Corporation |
| Product Line | Duet |
| Product Name | Duet Ultra Portable Projection Screen |
| Product Type | Projection Screen |
| Screen Width | 70" |
| Screen Height | 39" |
| Product Family | Duet |
| Package Contents | <ul><li>Duet Ultra Portable Projection Screen</li><li>Floor stand</li><li>Wall bracket</li></ul> |
| Assembly Required | No |
Show all 18 specsShow fewer
| Packaged Quantity | 1 Each |
|---|---|
| Projection Formats | Widescreen |
| Diagonal Image Size | 80" |
| Additional Information | <ul><li>Get brilliant images with bright white screen</li><li>Use with any home theater or business projector</li><li>Enjoy fast, easy setup with the innovative, patent-pending design</li><li>Expand screen to the size that best meets your need - standard (4:3) or widescreen (16:9)</li><li>Set it up in any setting - it's the perfect fit! (65" for standard format, 80" for widescreen format)</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | ELPSC80 |
| Manufacturer Website Address | http://www.epson.com |
Related Products
More in P-SCR from EPSON - PROJECTOR ACC & HOME ENT and similar brands

More from EPSON - PROJECTOR ACC & HOME ENT
Other products available from this brand

AIR FILTER S11 VS LINE 1221 1261W

SOFT TRAVEL CASE FOR HC2150 PROJECTOR

REPLACEMENT LAMP FOR U50 PROJECTOR

215W REPL LAMP FOR PL 520 530 525W 535W BL 536WI
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.